ČEZ plánuje expanzi obnovitelných zdrojů, výroba z uhlí naopak klesne na 12,5 procenta. Plány jsou však mlhavé

Největší česká energetická firma ČEZ, kterou většinově vlastní stát, chce mít v roce 2030 nových 6000 MW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích a do stejného roku snížit podíl výroby elektřiny ze 40 procent na 12,5 procenta. Teplárenství ČEZ má fungovat v roce 2030 zcela bez uhlí. 


Ekologické organizace to považují za další jasný signál, že doba uhelná končí rychleji, než se ještě nedávno čekalo. Zároveň však upozorňují, že dosavadní ústup ČEZu od uhlí znamenal hlavně prodej uhelných elektráren Chvaletice a Počerady soukromé firmě, která naopak plánuje uhlí spalovat i nadále. Ani dnes zástupci ČEZu nedokázali jasně odpovědět, které elektrárny se budou zavírat a kdy, o tom bude firma rozhodovat v budoucnu s ohledem na potřeby distribuční soustavy. Není ani jasné, zda firma stále chce prodlužovat těžbu na dole Bílina za horizont roku 2030.


Velmi brzy má o termínu konce spalování uhlí v ČR rozhodovat vláda. Ekologické organizace jsou přesvědčeny, že ať už za uhelnou výrobu od ČEZ převezme plnou odpovědnost stát nebo ne, každopádně musí mít plán na postupné, ale rychlé odstavení všech uhelných elektráren. Jinak nemůže splnit naše závazky v ochraně klimatu, bude zatížen ekonomickými ztrátami uhelného průmyslu a a může být ohrožen i přístup k čerpání evropských peněz na spravedlivou transformaci [1].  


Jiří Jeřábek z  Greenpeace Česká republika říká:
“Velká část bank a pojišťoven na českém trhu omezuje poskytování úvěrů a pojištění uhelným firmám, které nemají plán na konec využívání uhlí do roku 2030. Takový plán ale skupina ČEZ dnes nepředstavila: v roce 2030 stále plánuje spalovat uhlí a neuvedla ani konečné datum spalování uhlí. Lze tedy předpokládat, že takový plán nesplňuje pravidla řady finančních institucí pro poskytování finanční podpory či pojištění a dnes oznámená prezentace se tak minula se zamýšleným cílem.“


Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl: 

“Nová strategie firmy ČEZ dává zcela jasný signál, že budoucností energetiky jsou obnovitelné zdroje a naopak uhlí končí. Doufám, že se z toho poučí hlavně vláda. Pokud má Česko odpovědnost k budoucím generacím a zároveň chce využít aktuální finanční nabídky EU pro modernizaci energetiky a spravedlivou transformaci ekonomiky uhelných krajů, potřebuje ihned naplánovat rychlý odklon od uhlí do konce tohoto desetiletí. Konec uhlí v roce 2038, který prosazuje ministr průmyslu Havlíček, je ekologický i ekonomický nesmysl.”


Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR:

“Konec uhlí v podání ČEZu je takovým polovičatým řešením. Ovšem i tak jde o velké symbolické rozhodnutí, které ukazuje, že uhlí v Česku definitivně končí. Ministři a ministryně této vlády, případně i té budoucí, která vznikne po podzimních volbách, by měli důkladně zvážit, jak moc chtějí podporovat uhlí i po roce 2030, když ho v té době nebude podporovat ani ČEZ.“

 

Poznámky pro editory a editorky:


[1] https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/13770/evropsky-parlament-fond-spravedlive-transformace-podpori-jen-regiony-ktere-konci-s-uhlim-do-roku-2030/