ČEZ na valné hromadě: pokud uhelné elektrárny budou prodělávat, zavřeme je dříve. Připravujeme OZE a plyn. O zaměstnance se postaráme
Představenstvo ČEZu na dnešní valné hromadě pustilo na základě dotazů akcionářů ven některé detaily k firemní Vizi 2030 (Čistá Energie Zítřka), která je jinak velmi obecná. Přestože vize počítá pro rok 2030 s výrobou ještě 12,5 procenta elektřiny z uhlí (dnes vyrábí z uhlí 40 procent elektřiny), uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani, že pokud budou uhelné elektrárny (Prunéřov II, Tušimice II nebo Ledvice 6) ztrátové, tak je ČEZ uzavře dříve.
Vedení ČEZu také upřesnilo, že cíl pro zvýšení výkonu v obnovitelných zdrojích o 6 000 MW se bude týkat fotovoltaických elektráren, zejména nových a zejména na území České republiky.
Představenstvo ČEZ také potvrdilo, že do roku 2030 převede všechny teplárny od uhlí na nové zdroje, zejména na zemní plyn. Podle místopředsedy představenstva Pavla Cyraniho připravuje také plynové elektrárny v lokalitách Dětmarovice a Mělník (v obou případech půjde o výrobu elektřiny nad rámec kombinované výroby elektřiny a tepla) a lokalitě Počerady (kde by šlo o čistou výrobu elektřiny bez tepla). Celkově odhaduje ČEZ zvýšení výkonu plynových zdrojů z dnešních 1 000 MW na 2 000 až 2 500 MW v roce 2030.
Členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková sdělila, že ve třech hnědouhelných elektrárnách ČEZ (Prunéřov II, Tušimice II a Ledvice 6) pracuje celkem 625 lidí. ČEZ podle ní plánuje hlavně postarat se o zaměstnance sám, bude nabízet rekvalifikace a převedení jiná pracoviště v rámci skupiny ČEZ, případně jim chce pomoci najít jinou práci v regionu. V případě elektrárny Prunéřov I, kterou ČEZ odstavil v roce 2020 se dle informace představenstva podařilo přemístit na jiné provozy 55 lidí, 23 pracovníků stále pracuje na rozebírání elektrárny, 49 přišlo o práci a 7 odešlo do důchodu.
Na dotaz, jak se staví k poskytování výsluhových příspěvků jejich propouštěným horníkům a energetikům od státu, odpověděla Michaela Chaloupková, že by uvítali a podpořili všechny další programy, které by stát poskytl zaměstnancům, aby je podpořil v případě, že přijdou kvůli útlumu uhlí o práci.
Finanční ředitel ČEZ Martin Novák potvrdil, že 30. listopadu 2021 přestanou pojišťovny Generali, Allianz a Kooperativa pojišťovat jejich uhelné a plynové provozy. Alternativní pojištění budou zajišťovat společně s dalšími provozovateli emisních (fosilních) zdrojů. Je zřejmé, že tyto alternativy budou pro společnost dražší. Provozování zejména uhelných zdrojů také zhoršuje celkové hodnocení společnosti ze strany finančních institucí.
Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
“ČEZ dává státu - bohužel stále příliš nesmělý - signál, že energetika se musí dramaticky proměnit. Když zkombinujeme vyhýbavé odpovědi představenstva a ekonomický vývoj uhlí, tak můžeme říct, že i rok 2030 je pro spalování uhlí příliš optimistický předpoklad. ČEZ jasné říká, že když uhelné elektrárny budou ztrátové, tak je odstaví, což se s největší pravděpodobností stane před rokem 2030. Politici by se tedy měli zasadit o naplánování odklonu české energetiky od uhlí nejdéle do roku 2030. A hlavně umožnit co nejrychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů, například přijmout novelu zákona o podporovaných zdrojích a zahrnout do ní i perspektivní fotovoltaické elektrárny. Stejně tak by měl stát pomoci zaměstnancům a zaměstnankyním uhelných elektráren a dolů, například výsluhovými příspěvky a podporou rekvalifikací.”
- Pro psaní komentářů se přihlaste.
|