Britové už nemají s Paříží problémy
Na klimatický summit byli antifosilním zákonem připraveni už před sedmi lety. ČR jej stále nemá navzdory vládnímu závazku.
Britská ekonomika má před českou už sedmiletý náskok ve snižování závislosti na fosilních palivech a v chytrých inovacích. Zítra oslaví britský antifosilní zákon (Climate Change Act) sedm úspěšných let. Díky němu je země již o pětinu méně závislá na uhlí, ropě a zemním plynu než před rokem 2008, spotřebovává o 18 procent méně energie a získává desetitisíce nových pracovních míst v moderních průmyslových odvětvích.
Tento náskok je důležitý před nadcházejícím vrcholným summitem OSN o změně klimatu v Paříži (30. 11. - 11. 12.). Zatímco David Cameron vystoupí jako jeden z lídrů úspěšného řešení největšího globálního problému, Bohuslav Sobotka se bude moci prokázat jen závazkem programového prohlášení vlády antifosilní zákon předložit [1]. Na jeho vládní projednání a schválení stále čekáme. Přitom naše země je stále jedním z evropských rekordmanů v plýtvání energií a v produkci skleníkových plynů přepočtené na jednoho obyvatele [2].
Legislativu, která stanovuje závazné cíle a tempo pro snížení závislosti na dovozu ropy, plynu a uhelných dolech, za posledních sedm let přijaly také Rakousko, Dánsko, Švédsko, Finsko, Francie, belgické Valonsko či nejprůmyslovější německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. – přehled zahraničních zákonů najdete v příloze.
Zákon v Británii podporoval Svaz britského průmyslu i odbory. Jeho dopad na ekonomiku a konkurenceschopnost se ukázal jako vysoce pozitivní:
- emise skleníkových plynů poklesly o 21 % [3]
- spotřeba energie poklesla o 18 % a je nižší než před 50 lety [4]
- spotřeba uhlí je nejnižší od roku 1850 [5]
- účty za plyn a elektřinu pro vytápění domácností jsou o 23 % nižší [6]
- ročně šetří ekonomika 579 milionů liber (v přepočtu přes 22 miliard korun) za dovoz zemního plynu a uhlí, které nahradila výrobou elektřiny ve větrných elektrárnách [7]
- HDP vzrostl o 7 % [8]
- průmyslová výroba se zvýšila o 6 % [9]
- počet pracovních míst narostl o 5 % (cca 1,5 milionu) [10]
- v moderních průmyslových odvětvích vzniklo přes 35 000 pracovních příležitostí [11]
Vláda Bohuslava Sobotky se k zákonu podle úspěšného britského vzoru zavázala již ve svém programovém prohlášení [1]. Podporují jej i obě opoziční strany TOP 09, starostové a nezávislí i KSČM [12]. Věcný návrh zákona už připravilo ministerstvo životního prostředí, ale vláda stále otálí s jeho schválením.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Británie je dobrým příkladem, že se vyplatí vsadit na ekonomickou prosperitu i ochranu klimatu vlastním zákonem a nečekat na pomoc Bruselu nebo OSN. Svoji závislost na fosilních palivech už sedm let úspěšně snižuje a nabírá tak i náskok v nových technologiích. Výroba větrných turbín či elektrických aut se stěhuje za kanál. Na pařížském summitu bude moci David Cameron hrdě prohlásit: Je to dobrá cesta. Bohuslav Sobotka by měl využít pařížské konference i toho, že už leží na stole aspoň věcný záměr českého antifosilního zákona, a poslat i naši zemi na cestu k obdobnému ekonomickému a ekologickému úspěchu.“
Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] Program vlády slibuje srazit kritickou závislost na fosilních palivech a zlepšit recyklaci odpadu: www.hnutiduha.cz/aktualne/program-vlady-slibuje-srazit-kritickou-zavislost-na-fosilnich-palivech-zlepsit-recyklaci
[2] V žebříčku států EU s nejvyššími emisemi CO2 na osobu je jedině Estonsko horší než ČR. Pomíjíme velmi malé Lucembursko, které vykazuje vyšší emise na obyvatele z důvodu levných pohonných hmot, které zde tankují motoristé z okolních států.
[4] http://www.carbonbrief.org/five-charts-show-the-historic-shifts-in-uk-energy-last-year
[5] http://www.carbonbrief.org/analysis-uk-carbon-emissions-fell-9-in-2014
[6] Dle zprávy Národního statistického úřadu – více na: http://www.cislotydne.cz/25/
[8] http://www.economicshelp.org/blog/5843/economics/economic-growth-stats-2/
[9] OECD, Index of production 2014
[10] https://www.gov.uk/government/news/employment-rate-matches-record-high
[12] Karel Schwarzenberg: podporujeme zákon ke snížení závislosti na fosilních palivech:
Příloha: Podrobnější informace k zahraničním zákonům (pdf)