Zákon na podporu čisté elektřiny začne platit

Ekologické organizace přivítaly, že klíčový zákon o obnovitelných zdrojích energie vstoupí v platnost. Nová legislativa otevře cestu na český trh čisté elektřině: větrným elektrárnám, spalování biomasy, sluneční energii a podobným technologiím.  Hnutí DUHA a Sdružení Calla důležitou normu prosazovaly několik let.
 
Nový zákon podle vzoru Německa, Španělska a dalších evropských zemí pomůže snížit vysoký český příspěvek ke znečištění, které způsobuje globální změny podnebí. Zároveň vytvoří nová pracovní místa a modernizuje energetiku. Očekává se, že do konce desetiletí v české ekonomice vyvolá investice ve výši asi 50 miliard korun. Přitom nebude mít významnější dopady na cenu elektřiny.
 
Hnutí DUHA a Sdružení Calla ovšem litují, že se prezident rozhodl zákon nepodpořit – sice jej nevetoval, ale ani nepodepsal. Přišel tak o příležitost pomoci nejlepší legislativě na podporu čisté energie v nových členských zemích EU.
 
Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
„Je to bezesporu jeden ze dvou nejdůležitějších ekologických zákonů v tomto volebním období. Konečně otevře cestu na český trh čistým zdrojům elektřiny.  Pomůže tak snížit znečištění,  vytvoří nová pracovní místa,  oživí ekonomiku řady obcí a rozhýbe nové, moderní průmyslové odvětví. Zákon podnikatelům garantuje, že se jim investice do větrných elektráren a podobných projektů vrátí, takže bude snadnější získat bankovní úvěr. Tím, že normu nepodepsal, se prezident vzdal příležitosti podpořit pravděpodobně nejlepší zákon na podporu čisté energie ze všech nových členských zemí Evropské unie."
 
Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
„Na přijetí zákona čekaly desítky projektů větrných elektráren, zdrojů na spalování biomasy nebo využití bioplynu. Nyní se můžeme těšit, že i v České republice se čisté technologie využívající obnovitelné zdroje energie stanou běžnou realitou. Protože se však ČEZu podařilo v zákoně prosadit podporu velkých vodních elektráren, budeme bedlivě hlídat, aby se nestavěly takové zrůdnosti, jako nové vodní nádrže pro přečerpávací elektrárny.“