Vláda má seškrtat plány na zvýšení znečištění

Evropská komise požaduje, aby vláda seškrtala národní plán pro obchodování s emisemi. Ministři Urban s Ambrozkem se sice na podzim neshodli na konkrétním čísle, oba však navrhovali zvýšení každoročních exhalací oxidu uhličitého o miliony tun. Rozdíl mezi dosavadním znečištěním a plánem, který vláda nakonec v říjnu schválila na příští tři roky, je totiž vetší než kompletní exhalace celého Slovinska nebo Estonska.
 
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl,
 
"Seškrtání na 90 milionů tun ročně by učinilo přítrž plánům vlády na razantní zvýšení znečištění z elektráren, hutí, chemiček a dalších továren. Exhalace se sice nesníží, alespoň však zůstanou zhruba na dosavadní úrovni."
 
"Evropská komise dala vládě vážnou lekci. Potvrdila, že účelem obchodování s emisemi je jejich snížení, nikoli razantní zvýšení, jak si naši ministři absurdně mysleli. Česká republika už teď patří mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě. Vláda se nemůže tvářit, že jí to prostě nezajímá, a před řešením vážného problému dávat přednost dobrému obchodu pro pár velkých společností."
 
Říjnová tisková zpráva komentující původně schválený vládní návrh:
http://www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=246