Vláda dává zelené energii zelenou. Zn. Možná.

 
Hnutí DUHA -- Sdružení Calla
Tisková zpráva
 
 
Zelenou novému zákonu, který by – pokud se povede – mohl čistým zdrojům energie otevřít cestu na český trh, dal dnes vládní kabinet. Návrh ale bude ještě vyžadovat významné úpravy.
 
Ministři Poslanecké sněmovně předloží návrh zákona o obnovitelných zdrojích energie. Podobná pravidla v Německu umožnila rychlý boom větrných elektráren, solárních kolektorů a podobných zařízení. Ekologické organizace takový zákon prosazovaly tři roky a loni jej zařadily mezi hlavní priority pro další legislativní období, které před volbami prosazovalo do agendy politických stran. Vláda jej poté zařadila do svého programového prohlášení.
 
Díky německému zákonu z roku 2000 naši sousedé vyrábějí ve větrných elektrárnách množství proudu odpovídající půldruhému Temelínu a tento sektor zde zaměstnává 35 000 lidí. Český průmysl podobný úspěch zatím nemůže zopakovat vinou špatné legislativy. Využívá se pouze jedna dvousetčtyřicetina našeho potenciálu větrné energie.
 
Ovšem návrh, který společně předkládají Milan Urban a Libor Ambrozek, má ke skutečně účinnému zákonu daleko. Zelené organizace mu vytýkají některé důležité nedostatky. Budou proto v Poslanecké sněmovně prosazovat jeho úpravy.
 
Proč potřebujeme nový zákon o podpoře čisté energie - informační list Hnutí DUHA: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/ciste_zdroje.pdf
 
Petr Holub, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, řekl:
"Vinou špatné legislativy český sektor obnovitelných zdrojů kulhá míle pozadu za německými sousedy a dalšími evropskými státy. Domácí výrobci nemají jistotu, že se jim investice do větrných elektráren a podobných projektů vůbec vrátí, takže je velmi obtížné získat bankovní úvěr. Jsme na jednom z posledních míst v Evropě. Přitom čisté zdroje snižují exhalace, vytvářejí tisíce pracovních míst a zásobují už milióny domácností. Aby skutečně byl jednoduchý i účinný a nezůstal jen cárem papíru, bude návrh potřebovat několik významných úprav."
 
Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
"Ovšem zákon dává mnoho prostoru prováděcím vyhláškám a ty mohou dobrý záměr ještě pořádně zkomplikovat, případně zcela zablokovat rozvoj využití obnovitelných zdrojů energie. Zejména jde o oblast obchodování s takzvanými kvótami obnovitelné elektřiny."