Urban dal vale novým uranovým dolům

Hnutí DUHA dnes přivítalo oznámení ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, že jeho úřad nepředpokládá otevírání nových uranových dolů "v tomto ani příštím desetiletí" (ČTK).
Společnost Timex Zdice loni požádala o povolení geologického průzkumu ložisek uranu na pěti místech na Vysočině a v Jihočeském a Plzeňském kraji. Ministerstvo životního prostředí všechny žádosti zamítlo. Dnešní oznámení ministra Urbana znamená, že ve vládě je na tomto postupu shoda.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Aby jim za humny otevřeli uranový důl, je asi tak to poslední, co české obce chtějí. Geologické průzkumy a případná těžba uranu by vyvolaly ještě větší odpor starostů a místních lidí, než před deseti lety zájem důlních společností o ložiska zlata. Uranové doly u nás způsobily škody a kontaminaci, kterou stát bude čistit ještě desítky let a vynaloží na to miliardy korun. Správný recept, co s českým uranovým průmyslem, je konečně stanovit definitivní harmonogram postupného uzavření posledního dolu v Dolní Rožínce a tuto kapitolu navždy ukončit."