Sněmovna podle očekávání neposílila moc státu nad obcemi a vlastníky pozemků

Ekologické organizace přivítaly, že většina poslanců se rozhodla nepodpořit zákon, který by razantně omezil právo obcí ovlivňovat výstavbu na svém území a posílil moc státu nad soukromými majiteli pozemků.
 
Pro takzvaný dálniční zákon hlasovalo pouze 87 poslanců. K přehlasování senátního veta by přitom byla nutná absolutní většina, tedy 101 zákonodárců. Parlament tuto legislativu projednával dva roky.
 
Kontroverzní norma by omezila právo obcí mluvit do budování dálnic na svém území, i když zde podstatně zvýší zdraví škodlivé znečištění a hluk. Zastupitelstva by se musela podřídit rozhodnutí úředníků či vlády. Navíc by stát mohl bez většího vyjednávání vyvlastňovat pozemky lidí, jejichž půdu si ke stavbě vyhlédl.
 
Účelem zákona bylo hlavně prosadit několik projektů, proti kterým se místní občané bouří – například průtah přes brněnské sídliště Bystrc a rekreační oblast kolem zdejší přehrady, trasu Českým rájem nebo dálnici přes Posázaví pár kilometrů od známého Medníka.
 
Eva Tylová ze Zeleného kruhu řekla:
„Je to velké vítězství. Ekologické organizace mobilizovaly občany a zastupitele obcí. Společně přesvědčili poslance, že normu je potřeba zamítnout. Úloha ekologických organizací spočívala v tom, že na zákon upozornila, takže nemohl potichu projít. Do sněmovny přišly stovky dopisů od starostů i obyčejných občanů, kteří proti legislativě protestovali. Tento případ ukazuje, že když se veřejné mínění a obce spojí, mohou zastavit i návrh, za kterým stojí silná lobby vlivných přímluvců.“
 
Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Záporný výsledek se dal čekat. Už po prvním hlasování sněmovny bylo zřejmé, že původních 95 hlasů je maximum, které zastánci zákona dokáží získat. Přijetí nebo nepřijetí zákona má jen malý vliv na to, zda úřady sporné trasy dálnic navzdory místním lidem opravdu prosadí. Jde ale o velmi důležitý precedent. Definitivně se ukázalo, že zvyšování státní moci nad obcemi a vlastníky pozemků nemá v této sněmovně většinu. Hlavně ODS se s Unií svobody a většinou lidovců rozhodla hájit své principy, i když se to některým velkým stavebním firmám nebude moc líbit.“