Sněmovna hlasuje o právu lidí mluvit do megaprojektů: Komentátoři napravo nalevo odmítají kontroverzní návrhy

 
Komentátoři pravicových i levicových listů v posledních dnech kritizují sérii návrhů seškrtat občanská práva v ekologické oblasti, o kterých bude zítra hlasovat Poslanecká sněmovna.
Poslanci v úterý odpoledne rozhodnou, zda se občané budou moci vyjadřovat k povolování skládek, dolů, chemiček a podobných projektů za svým domem či vedle obce (hlasování začíná ve 13:00). Mají hlasovat také o návrhu utajovat pole s geneticky modifikovanými plodinami, který ekonomicky ohrožuje sousední zemědělce (hlasování patrně večer).
Jednohlasného odmítnutí se návrhům dostává na komentářových stránkách českých listů:
·        "Argument, jenž toto přidušení doprovází, že totiž zájmy občanů přece zastupuje stát, je prostě srandovní. V obecné poloze jistě, ale dojde-li na konkrétní kruhový objekt pod konkrétními okny konkrétních bytů, je stát zatraceně daleko…O své věci se má občan starat sám. To je základní bod demokracie." – Hospodářské noviny 29. října
·        "Ještě hůře než životní prostředí dopadá demokracie." – Právo 24. října
·        "Razance, s níž během posledních dvou týdnů zaútočili poslanci z celého politického spektra proti veřejné kontrole rozhodování úřadů, je až zarážející." – Reflex 29. října
·        "Co je Česko Českem, mohli se potrefení sdružovat a na základě zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 1992 společně hájit své právo na životní prostředí. Když projde Skopalův návrh [škrtnout právo vyjadřovat se k velkým projektům], bude konec. Zbude jen hospodské nadávání…" – Euro 27. října
·        "Pokud [sněmovna] přijme některé pozměňovací návrhy, budeme – bez velkého zájmu veřejnosti a médií – svědky značného omezení svých demokratických práv." – Respekt 27. října (externí komentář)
Razantní omezení občanských práv navrhlo několik poslanců ODS, ČSSD a Unie svobody. Všechny návrhy jsou v přímém rozporu s koaliční smlouvou a rozpoutaly ostré konflikty hlavně ve vládních stranách. Sociální demokraté, US-DEU a lidová strana se v koaliční smlouvě zavázali takové úpravy odmítat, když slíbili "podporovat udržení a zkvalitnění účasti veřejnosti při ochraně životního prostředí". Ministr životního prostředí označil klíčový pozměňovací návrh Ladislava Skopala (ČSSD) za "skandální" (Lidové noviny 24.10). Kritizoval jej dokonce i stínový ministr životního prostředí ODS Bedřich Moldan: "Jen pevně věřím, že návrh neprojde" (Hospodářské noviny 31.10.).
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Právo vyjadřovat se ke stavbě velkoskládky či chemičky za domem nebo povrchového dolu v sousedství obce patří mezi demokratické samozřejmosti. Je pozoruhodné sledovat, jak se tento frontální atak na občanská práva v ekologických zákonech během několika dní zařadil mezi hlavní politická témata v Poslanecké sněmovně. Návrhy vyvolaly ostrý politický konflikt především ve vládních stranách, mimo jiné protože jsou v přímém rozporu s koaliční smlouvou. Zítřejší hlasování bude patřit mezi nejdůležitější ekologická rozhodnutí této sněmovny."