Senát schválil čistou elektřinu: Klíčový zákon dostal velkou většinu hlasů

Senát většinou 56 hlasů schválil klíčový zákon o obnovitelných zdrojích energie, který otevře cestu na český trh čisté elektřině – větrným elektrárnám, spalování biomasy, sluneční energii a podobně. Ekologické organizace jej prosazovaly několik let.
 
Nový zákon podle vzoru Německa, Španělska a dalších evropských zemí pomůže snížit vysoký český příspěvek k exhalacím, které způsobují globální změny podnebí. Zároveň vytvoří nová pracovní místa a modernizuje energetiku. Přitom je velmi levný. Vládní kalkulace zjistila, že zvýší cenu elektřiny jen o pouhých 16 haléřů za kilowatthodinu v roce 2010.
 
Důležité je, že výrobcům čisté elektřiny dává patnáctiletou jistotu výkupních cen, takže bude snadnější získat bankovní úvěr. V zákoně není ideální každý detail, ale jde o důležitý krok vpřed. Česká republika začne dohánět desetileté zpoždění, které v tomto oboru má za vyspělými zeměmi.
 
Účinek zákona bude ještě částečně záviset na vyhláškách a konkrétních cenách, které stanoví Energetický regulační úřad.
 
Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
„Je to bezesporu jeden ze dvou nejdůležitějších ekologických zákonů v tomto volebním období. Konečně otevře cestu na český trh čistým zdrojům elektřiny.  Pomůže tak snížit znečištění,  vytvoří nová pracovní místa,  pomůže  oživit ekonomiku řady obcí a rozhýbe nové, moderní průmyslové odvětví. Zákon podnikatelům garantuje, že se jim investice do větrných elektráren a podobných projektů vrátí, takže bude snadnější získat bankovní úvěr.“
 
Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
„Přijetí zákona otevírá cestu pro trvale udržitelnou energetiku budoucnosti. Důležitým pro skutečnou účinnost zákona budou ještě vyhlášky a zejména stanovení výkupních cen Energetickým regulačním úřadem.“