Senát hlasuje o klíčovém ekologickém zákoně

 
Senát bude zítra (čtvrtek 31.3.) hlasovat o klíčovém zákoně o obnovitelných zdrojích energie, který má otevřít cestu na český trh čisté elektřině – větrným elektrárnám, spalování biomasy, solární energii a podobně.
 
Nový zákon podle vzoru Německa, Španělska a dalších evropských zemí pomůže snížit vysoký český příspěvek k exhalacím, které způsobují globální změny podnebí. Zároveň vytvoří nová pracovní místa a modernizuje energetiku. Přitom je velmi levný. Podle vládních propočtů zvýší cenu elektřiny jen o pouhých 16 haléřů za kilowatthodinu v roce 2010.
 
Senátní výbor odpovědný za životní prostředí dnes podpořil verzi zákona schválenou Poslaneckou sněmovnou. Ekologické organizace ji přes výhrady k některým detailům podporují. V hospodářském výboru ale ODS prosadila pozměňovací návrh, podle kterého se podpora větrných elektráren vztahuje pouze na projekty s výkonem do 0,5 megawattu. Moderní elektrárny mají výkon 2-3 MW. Půlmegawattová zařízení se v západní Evropě stavěla koncem devadesátých let a dnes už jsou zastaralá. Několik velkých elektráren přitom narušuje krajinu méně než les malých, navíc se otáčejí pomaleji a jsou to tišší, modernější technologie.
 
Vyškrtnutí větrných elektráren by českou ekonomiku do roku 2010 připravilo o více než 20 miliard korun investic [1] a zbytečně způsobilo exhalace oxidu uhličitého odpovídající veškerému leteckému provozu u nás [2].
 
Hospodářský výbor také navrhuje, aby se podpora nevztahovala na desítky let staré velké vodní elektrárny, u kterých se investice už mnohonásobně vrátila. Ekologické organizace takovou úpravu podporují.
 
Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
„Je to bezesporu jeden ze dvou nejdůležitějších ekologických zákonů v tomto volebním období. Konečně otevře cestu na český trh čistým zdrojům elektřiny. Pomůže tak snížit znečištění,  vytvoří nová pracovní místa, oživí ekonomiku řady obcí a rozhýbe nové, moderní průmyslové odvětví. Zákon podnikatelům garantuje, že se jim investice do větrných elektráren a podobných projektů vrátí, takže bude snadnější získat bankovní úvěr.“
 
Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl: ¨
„Omezení podpory větrným elektrárnám jen do půl megawattu v praxi znamená konec jejich rozvoje v České republice, případně stavbu použitých strojů ze zahraničí. Věřím, že takové, v Evropě unikátní, omezení Senát nakonec nepodpoří.“Poznámky: [1] Podrobnosti v tiskové zprávě na www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=275 [2] Podrobnosti v tiskové zprávě na www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=277