Sdílení elektřiny by mohlo začít za rok, potřebnou novelu zákona (LexOZE II) je ale potřeba opravit

Poslanci a poslankyně právě propustili přes 1. čtení novelu energetického zákona známou jako Lex OZE II [1]. Velice potřebná novela, která má přinést lidem, obcím a místním firmám možnost sdílet energii v rámci energetických společenství, již prošla dlouhým procesem vyjednávání. Aktuální podoba však obsahuje i několik byrokratických překážek, které rozvoj komunitní energetiky ohrozí - pokud je poslanci a poslankyně v dalších fázích projednávání neodstraní. 


Novela Lex OZE II obsahuje například omezení vlivu člena energetického společenství na maximálně 10 % hlasů, což by byl problém pro obce, které si budou potřebovat udržet kontrolu nad svými investicemi. Nejasně je také ukotveno samotné sdílení elektřiny a proto hrozí, že následné nastaveni ze strany úřadů nebude výhodné pro běžné spotřebitele.


Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:

„Na možnost sdílení elektřiny čekají domácnosti, obce či firmy již hodně dlouho. Průchod Lex OZE II prvním čtením dává naději, že nyní bude velice potřebná novela do konce roku schválena. Ale aby zmíněné zájemce o komunitní energetiku nezklamala svým obsahem, bude potřeba, aby ji poslanci vylepšili. Nutné je podrobnější zakotvení povinností distribučních společností vzhledem ke sdílení a naopak větší volnost pro vnitřní uspořádání společenství.“


Poznámky:

[1] https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=9&t=487