Prohlášení českých neziskových organizací k válce

Vláda a Poslanecká sněmovna by se měly výslovně postavit proti válce v Iráku bez zřetelného mandátu daného novou rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Vláda ani sněmovna by neměly dopustit, aby se české jednotky účastnily války, přinejmenším do té doby, než bude tato podmínka splněna.
Nemáme iluzí o Saddámu Husajnovi. Krutost jeho režimu hravě překonává vše, co naše země zažila po roce 1948. Diktátor, který neváhal vyhubit celé město nervovým plynem a mučí či vraždí kohokoli včetně členů vlastní rodiny, musí být odstraněn.
Nemáme iluzí o šancích na diplomatická jednání. Brutální vládce, který se podle potřeby stává arabským nacionalistou, sovětským satelitem, americkým spojencem a nyní hraje na islámskou notu, je nevypočitatelný. Hrozbě, že by právě on dostal do rukou zbraně hromadného ničení, mezinárodní společenství musí zabránit. Znamenaly by bezprostřední nebezpečí pro jeho nevinné muslimské sousedy, pokojné Američany, klidné Evropany i mírumilovné Izraelce.
Ovšem zatímco všichni můžeme být oběťmi Saddáma Husajna, pokud nebezpečné zbraně získá, Iráčané jsou jeho oběťmi už nyní - a s jistotou. Válka jejich postavení ještě zhorší. Nevinné, náhodné oběti bojů v Afghánistánu, kde moderní armády bezmála neměly protivníka, se počítají na tisíce. Hrozící irácký střet se silným a dobře vyzbrojeným vojskem bude pochopitelně daleko ostřejší i masivnější. Právě civilisté, nikoli režim, budou nejvíce strádat během bojů i válečným rozvratem. Iráku hrozí humanitární katastrofa.
Společně s několika milióny našich spoluobčanů se nedomníváme, že k válečnému řešení  nastal čas. Zkušenost předchozích dvanácti let je varující, nikoli však určující. Postup mezinárodního společenství se totiž v posledních měsících radikálně změnil. Ubylo iluzí, přibylo razance. Několik dalších měsíců tvrdého nátlaku může přinést úplně jiné, lepší výsledky než léta beznadějné diplomacie. Vojenský zásah v tuto chvíli nepomůže ušetřit akutně ohrožené životy civilistů, naopak hrozí, že tyto životy budou promarněny.
Kladně hodnotíme, že Poslanecká sněmovna dosud vyžadovala výslovný souhlas Rady bezpečnosti s útokem. Považujeme jej za nezbytný, neboť jednostranná intervence by znamenala nebezpečný precedens. Nebojíme se, že takového příkladu zneužije naše, jihoafrická, německá, brazilská nebo kanadská vláda. Obáváme se, že se jej s radostí chopí myšlenkoví soubratimové Saddáma Husajna. Otevření stavidla, které mezinárodní principy představují, by mohlo mít osudné následky.
Hnutí DUHA
ADRA
Liga lidských práv
Ekumenická akademie
Centrum pro komunitní práci
Mládež pro interkulturní porozumění
Most pro lidská práva
ROSA
Poradna pro integraci
Profem
CALLA – sdružení pro záchranu prostředí
Společnost pro zvířata
EkoWATT
Ženy bez násilí
Terrigenia
Společnost pro studia člověka
Síť středisek ekologické výchovy Pavučina
Hnutí Brontosaurus
Berkat