Přes 10 000 lidí podporuje Horní Jiřetín a Černice

Přesně 10 425 podpisů lidí, kteří žádají zachování ochrany obcí v Podkrušnohoří před rozšiřováním povrchových dolů, dnes dopoledne zveřejnila ústecká pobočka Hnutí DUHA.
Korespondenční lístky adresované hejtmanovi Jiřímu Šulcovi jsou sestaveny do padesát metrů dlouhé a skoro tři metry vysoké zdi, která vítala členy krajského zastupitelstva přicházející na pravidelné zasedání. Ekologická organizace zároveň hejtmanovi předala obří korespondenční lístek s vyznačeným počtem signatářů.
Krajské zastupitelstvo bude pravděpodobně ještě letos hlasovat, zda ochranu na dolech ČSA a Bílina zrušit. Umožnilo by to vystěhování a srovnání se zemí Horního Jiřetína a Černic na Mostecku. Třicetitisícový Litvínov by se navíc na půl století ocitl na okraji obrovské důlní jámy.
Experti, kteří koncept územního plánu pro kraj sestavili, přitom výslovně doporučují obce nebourat. Poukazují také na význam limitů těžby pro oživení Mostecka.
Roman Klecker z Hnutí DUHA Ústí nad Labem řekl:
"Věříme, že zastupitelstvo vezme hlas více než deseti tisíc lidí v potaz. Krajští politici musí potvrdit ochranu obcí. Nejde pouze o dvě vesnice a třicet tisíc obyvatel Litvínova, pro které by rozšíření dolů znamenalo život na pokraji prašné jámy. V územním plánu se rozhoduje o budoucnosti našeho kraje. Krajské zastupitelstvo bude hlasovat, zda bude pokračovat v ozdravování a ekonomickém oživování, jehož prvním krokem byla ochrana zbývajících obcí, nebo se vrátíme zpět do osmdesátých let."