Poslanci odmítli škrtat právo občanů mluvit do svého okolí

Většina poslanců vládních stran a komunistů odmítla kontroverzní návrh škrtnout v zákoně právo občanů vyjadřovat se k chemičkám, dolům, skládkám a podobným velkým projektům ve svém sousedství. Hlasování je vítězstvím čtrnáctidenní kampaně vedené Hnutím DUHA a dalšími organizacemi, které společně lobbovaly ve sněmovně i v politických stranách.
Sněmovna ale zároveň většinou jediného hlasu odmítla důležitý nové doplnění zákona, podle kterého by také u nás platila evropská pravidla ochrany přírody. Změna by zajistila lepší ochranu nejvzácnějších částí české přírody, jako jsou zbytky pralesů na Šumavě, třeboňské rybníky nebo orchidejové louky v Bílých Karpatech, i orlů mořských, tetřevů a dalších ohrožených druhů. Znamená to, že zákon o ochraně přírody zůstává v dosavadním znění.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Za ty dva týdny se v Poslanecké sněmovně odehrála jedna z největších ekologických bitev na parlamentní půdě za posledních několik let. Výsledek je úspěchem pro demokracii, ale také velkým politickým vítězstvím zelených organizací. Právo vyjadřovat se ke stavbě velkoskládky či chemičky za domem nebo povrchového dolu v sousedství obce patří mezi demokratické samozřejmosti. Těsné odmítnutí evropských pravidel ochrany přírody ale paradoxně znamená Ne lepší péči o nejvzácnější části českého přírodního bohatství, jako jsou šumavské pralesy, Třeboňsko, pálavské stepi nebo orchidejové louky v Bílých Karpatech."