Ministři se ve vládě střetnou o občanská práva

Klíčovou smlouvu, která občanům garantuje právo na informace o znečištění nebo na vyjádření se ke stavbě chemičky, dolu či elektrárny za vlastním domem, ve středu (30.7.) projedná vláda. Protože ministerstvo průmyslu a obchodu požaduje, aby její ratifikace byla opět – už poněkolikáté – odložena, může vyvolat ostrý koaliční spor.
Takzvanou Aarhuskou úmluvu čeští diplomaté podepsali už před pěti lety, ale parlament ji dodnes neratifikoval. Smlouva zaručuje každému občanu právo:
·         na veškeré informace o znečištění – úřady tedy například nesmí utajovat výši exhalací z továren, údaje o kontaminaci pitné vody nebo obsah vydaného povolení ke zřízení skládky;
·         vyjadřovat se ke škodlivým projektům – podle smlouvy musí státní úředníci každému umožnit, aby se vyjádřil ke stavbě třeba chemičky ve své čtvrti nebo velkolomu za vesnicí;
·         obrátit se na soud se stížností proti úřadům – každý tedy může žádat, aby nezávislí soudci rozhodli, zda například povolení vypouštět toxické látky, které úřady udělily továrně nedaleko jeho domu, neporušuje zákony na ochranu zdraví.
Smlouva tak občanům garantuje, že se poměry nevrátí před rok 1990 a brání také třeba úplnému zrušení zákonů o svobodě informací, proti kterým někteří dnešní poslanci před několika lety hlasovali.
ČSSD, lidovci a Unie svobody se v koaliční smlouvě zavázali Aarhuskou úmluvu podpořit. Ministerstvo průmyslu a obchodu však požaduje, aby ji kabinet odložil do roku 2005. V minulém volebním období přitom Milan Urban sám hlasoval proti podobné zdržovací taktice, která Poslanecké sněmovně zabránila ratifikaci dokončit.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Aarhuská úmluva je nejdůležitější garancí občanských práv na informace o znečištění a na demokratickou debatu o různých megaprojektech. Každému, komu mají za domem stavět chemičku nebo otevřít velkoskládku za obcí, úmluva zaručí, že se bude moci k záměru vyjádřit. Pět let po českém podpisu je už načase, aby parlament dohodu ratifikoval. Pokud by vláda tuto klíčovou záruku občanských práv opět odložila do šuplíku, vyhodí s ní do koše svoji vlastní koaliční smlouvu, programové prohlášení i demokratická předsevzetí."
 
Informační list o Aarhuské úmluvě a politických sporech o její schválení: http://www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/aarhus.pdf