Lidová strana převzala řízení Šumavy: Kalousek chce vykácené kopce

Hnutí DUHA ostře kritizovalo rozhodnutí politiků lidové strany, kteří ve středu večer o sto osmdesát stupňů otočili politiku vůči národnímu parku na Šumavě.
Miroslav Kalousek s Liborem Ambrozkem a poslaneckým kandidátem strany Jiřím Netíkem včera večer přijeli na jednání správy parku a ministra s obcemi. Rozhodli zde, že ministerstvo životního prostředí zastaví veškeré kroky ke zvětšení a scelení prvních zón národního parku. Zároveň přeruší formální právní kroky nezbytné k tomu, aby se mohlo uskutečnit schválené ponechání pětiny území přírodě.
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Miroslav Kalousek neříká, co na Šumavě chce, ale z jeho výroků to lze snadno vyčíst. Holé, vykácené kopce v národním parku. Chce pokračovat v těžbě dřeva v nejkrásnějších místech Šumavy, která jsou chráněna i mezinárodními úmluvami. Uskutečnění takové politiky znamená, že Šumava definitivně vypadne ze skupiny mezinárodně uznávaných národních parků. Dva měsíce před volbami Miroslav Kalousek a jeho strana oznámili svoji politiku, kterou rázem přišli o mnoho hlasů mezi milovníky Šumavy po celé republice. Národní park se vrací do momentu, kdy na ministerstvo životního prostředí nastoupil Libor Ambrozek. Jediným rozdílem je jméno ředitele. Navíc je to neuvěřitelný postup. Tři politici jedné strany se sejdou a bez konzultace s příslušnými úředníky rozhodnou, že přeruší oficiální správní řízení na nezávislém státním úřadě, do kterého nikdo z nich – ani ministr – nemá pravomoc mluvit. Je to bezprecedentní zásah politické strany do exekutivy.“