Lidé mohou celý rok s Hnutím DUHA pomáhat lesům

Jedenáct týdenních pracovních akcí pro dobrovolníky z řad veřejnosti, kteří chtějí pomoci s obnovou přirozených lesů a zeleně v krajině, pořádá letos Hnutí DUHA. První začne začne už tento pátek (1.4.) v Jizerských horách.
 
Další týdny se konají na Šumavě, v Jeseníkách, na Svitavsku a v Beskydech [1]. Dobrovolníci budou hlavně pomáhat s výsadbou stromů či jiné zeleně, ale také zasypávat rýhy vzniklé v lese vinou eroze, zahrazovat staré meliorační strouhy, vyhledávat stromy vhodné k ponechání k zestárnutí v šetrně obhospodařovaných porostech s mezinárodním certifikátem FSC či zajišťovat ochranu stromků před spasením jeleny. Součástí každé akce je také odborná exkurze. Zájemci o účast se stále mohou hlásit na www.hnutiduha.cz.
 
Akce se konají ve spolupráci s místními partnery – státními Lesy ČR, správou šumavského národního parku, organizací Beskydčan, Sdružením vlastníků lesa Svitavska, Městskými lesy Volary, jizerskohorským sdružením Lunaria či německým spolkem Bergwaldprojekt.
 
Týdny pro les pořádá Hnutí DUHA v rámci své práce na obnově přirozených lesů a krajiny, která lépe zachycuje vodu a tím snižuje sílu a velikost povodní.
 
V posledních sedmi letech Hnutí DUHA zorganizovalo přes třicet turnusů těchto akcí. Zúčastnily se jich stovky lidí, kteří vysadili přes sto tisíc stromů.
 
Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:
„Přijet může kdokoli, komu se chce týden pomáhat v lese nebo při obnově zeleně ve volné krajině. Účastníci pomohou přírodě a zároveň si provětrají hlavu a plíce, poznají nové zajímavé lidi a dozví se více o životě lesa i péči o něj. Během předchozích sedmi let už stovky účastníků více než třiceti turnusů vysázely přes sto tisíc stromů.“
 
 
Poznámky:
 
[1] Harmonogram letošních Týdnů pro les:
 
1.-10. dubna: Jizerské hory, Jindřichovice pod Smrkem
 
24. dubna až 1. května: Šumava, Volary
 
10.-19. června: Jizerské hory, Jindřichovice pod Smrkem
 
1.-12. července: Jeseníky, Osoblažsko
 
10.-17. července: Národní park Šumava, Modravsko
 
17.-24. července: Národní park Šumava, Modravsko
 
24.-31. července: Českomoravské mezihoří, Svitavsko
 
31. července až 6. srpna: Šumava, Národní park Bavorský les
 
7.-13. srpna: Šumava, Národní park Bavorský les
 
4.-11. září: Beskydy, Muchovice
 
11.-18. září: Jeseníky, Holčovice