Ilegální kácení u supermarketů: veřejná internetová kampaň Hnutí DUHA

 
Hnutí DUHA zahájilo na stránkách www.hnutiduha.cz veřejnou internetovou kampaň požadující od společnosti Lidl nápravu škod a omluvu, nese-li odpovědnost za ilegální pokácení více než stovky stromů, ze kterého je podle dnešního vydání Mf DNES vážně podezřelá.
Mladá fronta DNES ve svém dnešním vydání odhalila, že kolem supermarketů společnosti Lidl po celé republice někdo systematicky kácí stromy, které brání výhledu na obchod. V devíti městech kdosi během posledních měsíců tajně a bez povolení v noci porazil celkem 102 stromů a Lidl případ odmítá komentovat. 
 
Hnutí DUHA tento případ označilo za velmi vážný. Pokud by případ prošel bez trestu, pro standardy ekologické odpovědnosti českých firem i nadnárodních společností, které u nás podnikají, to bude znamenat nebezpečný precedent. Zelená organizace proto nabídne veřejnosti příležitost k nátlaku na obchodní řetězec.
 
Z nové internetové stránky www.hnutiduha.cz/aktivity/ostatni/lidl.html lze přímo do emailové schránky společnosti Lidl poslat vzkaz požadující, aby – pokud se neprokáže, že je ve věci nevinně – napravila škody a omluvila se.
 
Hnutí DUHA dlouhodobě prosazuje větší ekologickou odpovědnost českých i nadnárodních společností.
 
Účastníkem řízení o povolení kácení stromů, které někdo později porazil ve Vyškově, byla také místní pobočka Hnutí DUHA v tomto městě.
 
Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Nejde jen o stovku pokácených stromů nebo o jeden arogantní supermarket, nýbrž o praxi mezi manažéry velkých domácích i nadnárodních firem u nás. Nese-li za ilegální kácení skutečně odpovědnost Lidl, jde o jeden z nejhorších případů, k jakým zde doposud došlo. Pokud se takové bohorovné praktiky stanou přijatelnou normou, příště někdo jiný udělá něco horšího. Proto je nutné, aby Lidl pocítil tlak veřejnosti a musel škody alespoň částečně napravit. Začíná to 102 záhadně poraženými stromy a končí zamlčovanými toxickými úniky ze Spolany.“