Hnutí DUHA vítá koncepci daňové reformy

Hnutí DUHA přivítalo ministerský návrh ekologické daňové reformy, o kterém referuje dnešní tisk [1]. Ekologická organizace podotkla, že plán pomůže snížit plýtvání energií v české ekonomice, vytvořit tisíce nových pracovních míst a snížit exhalace oxidu uhličitého.
Reforma spočívá v balíčku různých daňových opatření, která mají podpořit efektivnější spotřebu energie a šetrnější dopravu. Zároveň se o stejnou částku sníží výše sociálního pojištění, takže celá operace nebude pro spotřebitele i stát znamenat zisk ani výdaj navíc.
Debatu o ekologické daňové reformě vedou vládní politici už od roku 1996. Přípravy začaly za Zemanova kabinetu a všechny tři koaliční vlády v současném volebním období ji zařadily do svého programového prohlášení.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Návrh je výbornou zprávou pro lidi bez práce, pro konkurenceschopnost české ekonomiky trpící vysokou energetickou náročností i pro naše zdraví poškozované znečištěním. Politici o reformě mluví léta, ale nikdy to k ničemu nevedlo. Mezitím máme skoro dvakrát větší spotřebu energie na vyrobenou korunu HDP než patnáct států původní EU, patříme k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého a tisíce lidí jsou zbytečně nezaměstnaných kvůli vysokému zdanění práce. Daňová reforma, jež ulehčí podnikům, které chtějí investovat do efektivních technologií a vytvořit nová pracovní místa, je urgentně potřeba. Politická debata by se měla rychle pohnout od konceptu ke konkrétním novelám zákonů."
 
Poznámky:
[1] Mf DNES 21.11., str. A1, B1, komentář str. A6