Hnutí DUHA přivítalo Ambrozkovo Ne bourání obcí kvůli dolům

Hnutí DUHA přivítalo dnešní prohlášení ministra životního prostředí, který odmítl obnovení bourání severočeských vesnic kvůli uhelným dolům. Libor Ambrozek v Horním Jiřetíně, klíčové ohrožené obci, řekl, že trvá na zachování vládou vyhlášených limitů těžby.
Takzvané územní ekologické limity těžby vyhlásila vláda na podzim 1991, aby obce ochránila před postupem dolů. Spolu se zákonem o ovzduší, který elektrárny donutil snížit exhalace, tvořily  hlavní části balíčku určeného k ozdravění kraje postiženého těžbou, znečištěním a chemičkami. Od roku 1945 zde za oběť těžbě padlo 81 měst a obcí včetně starého Mostu.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Ambrozkovo prohlášení je důležitým zvratem v debatě o dalším osudu obcí ohrožených uhelnými doly. Ministr životního prostředí je prvním členem vlády, který nyní řekl ne zbytečnému a brutálnímu postupu dolů bez jakýchkoli ohledů na domovy místních obyvatel. Tyto návrhy patří do minulosti a vládu by nemělo ani napadnout ji opět obnovit. Limity, jež chrání vesnice před postupem dolů, měly hned po roce 1989 zajistit, že se tento kraj vydá jinou cestou, než je doslova dusivá kombinace povrchové těžby, uhelných elektráren a těžkého chemického průmyslu. Pochybnosti o tom, zda budou, či nebudou dolům obětovány další obce, už musí konečně přestat. Vláda musí obcím zaručit dlouhodobou jistotu pro další rozvoj."