Hnutí DUHA komentuje programové prohlášení vlády

Hnutí DUHA dnes přivítalo, že vláda v novém programovém prohlášení odmítla plány ministra průmyslu na seškrtání důležitých ekologických zákonů.
 
Paroubkův kabinet ve svém programu výslovně slibuje, že „[n]epřipustí snížení úrovně ochrany životního prostředí a přírody jako důležitého předpokladu pro zajištění kvalitních podmínek pro život občanů“ a „zachová současnou úroveň občanských práv“ v ekologických zákonech. Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden představilo svůj návrh, kde požaduje razantní škrty v legislativě, která chrání zdraví lidí před znečištěním.
 
Mezi klíčové pozitivní body vládního programu podle Hnutí DUHA patří:
·        závazek projednat koncepci ekologické daňové reformy a předložit návrhy příslušných zákonů;
·        záměr investovat do péče o krajinu přinejmenším stejný díl evropských zemědělských dotací jako v letech 2004-2006;
·        plán podpořit „rozvoj kombinované dopravy s cílem snížit počet kamionů na silnicích“, slib zajistit „financování údržby a oprav…železniční sítě“ a rozhodnutí připravit takovou dopravní politiku, která dokáže „snížit vliv na životní prostředí“.
 
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Nedovedu si představit, jak by někdo dokázal s vážnou tváří interpretovat materiál ministerstva průmyslu jako záměr, který je v souladu s tímto programovým prohlášením. Kabinet zkrátka razantní škrty v zákonech, které mají chránit zdravý život každého z nás a zajišťují lidem informace o znečištění, hned v zárodku rázně zatrhl. Že to vláda nevzdala a hodlá ještě do voleb navrhnout ekologickou daňovou reformu, je velmi dobrá zpráva. Vláda letos a příští rok rozhodne o investicích zemědělských dotací až do roku 2013 a dosavadní rozdělení je poměrně dobré, takže rozhodnutí dát stejný díl opět do péče o krajinu znamená dobrou zprávu.“