Hnutí DUHA k prodeji Severočeských dolů

Ať už bude novým vlastníkem Severočeských dolů kdokoli, ministři mu musí stanovit přísná pravidla, která budou chránit obce před postupem těžby a zachovají prostor pro čistější paliva. Hnutí DUHA to řeklo před zítřejší (středa 13.7.) debatou vlády o prodeji uhelné společnosti.
 
Ekologická organizace chce, aby kabinet mezi privatizační podmínky výslovně zařadil respektování takzvaných územních ekologických limitů těžby, které chrání severočeské obce před rozšiřováním uhelných dolů.
 
Takový bod by znamenal dlouhodobou právní garanci pro místní lidi. Severočeské doly před několika lety uvažovaly o bourání tří obcí na Chomutovsku kvůli postupu těžby. Nelze vyloučit, že se tyto plány v příštích desetiletích opět vrátí. Vládní materiál o privatizaci Severočeských dolů navíc výslovně hovoří o rozšiřování dobývání uhlí do krajiny za limity na dole Bílina.
 
Hnutí DUHA se také obává, že plánované spojení ČEZ a Severočeských dolů bude  motivovat energetickou společnost, aby při obnově tepelných elektráren dávala přednost silnému zaměření na uhlí před čistějšími palivy, zejména zemním plynem. Ekologická organizace prosazuje, aby vláda přinejmenším stanovila pravidla, která budou ČEZ nutit k využití čistějších technologií, včetně elektráren na zemní plyn.
 
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Vláda musí zařadit respektování limitů těžby, které chrání obce před rozšiřováním dolů, přímo do privatizačních podmínek a do smlouvy o prodeji. Místní lidé by tak získali dlouhodobou právní jistotu. Spojení ČEZ a Severočeských dolů je ale hodně špatný nápad. Aliance s doly bude energetickou společnost motivovat, aby dávala přednost svému špinavému uhlí před nákupem čistějších paliv. Vláda musí přinejmenším stanovit konkrétní pravidla, která budou ČEZ nutit k využití čistějších technologií, včetně zemního plynu.“