Grossova vláda zvyšuje znečištění

Vláda dnes schválila, že český průmysl může razantně zvýšit už beztak rekordní znečištění, které způsobuje globální změny podnebí.
 
Národní plán pro obchodování s emisemi počítá se zvýšením průmyslových exhalací oxidu uhličitého z 89 milionů tun ročně na necelých 108 milionů. Rozdíl mezi dosavadním a plánovaným znečištěním je větší než veškeré emise celého Slovinska či Estonska. Česká republika průmyslu umožní v přepočtu na obyvatele druhé největší exhalace ze všech států EU. Země přitom už nyní patří mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě.
 
Plán je v rozporu s energetickou koncepcí, kterou Milan Urban ve vládě prosadil před několika měsíci a jež počítá se snížením exhalací. Libor Ambrozek, ministr životního prostředí, také navrhoval, aby se znečištění zvýšilo až o deset milionů tun.
 
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Špinavé české elektrárny, hutě, chemičky, cementárny a další továrny způsobují, že už teď patříme mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě. Účelem obchodování s emisemi je snižování exhalací. Vláda přesto chce znečištění ještě o zhruba osmnáct milionů tun ročně zvýšit. Grossův kabinet se prostě rozhodl, že rekordní český příspěvek ke globálním změnám podnebí je problém, který jej vůbec nezajímá. Raději dal přednost dobrému kšeftu pro pár velkých společností.“
 
Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
„Z hlediska ochrany klimatu je to vůbec nejhorší rozhodnutí, které vláda mohla udělat. Zřejmě jí je úplně jedno, co říkají evropská směrnice či doporučení Evropské komise, natožpak vlastní schválené koncepce. Radikálním zvýšením kvót na vypouštění emisí oxidu uhličitého tato vláda v podstatě průmyslu umožňuje, aby znečišťoval, jak je libo, a ještě na tom vydělával. Schválených 108 milionů tun si totiž nelze vysvětlit jinak, než jako tučnou státní dotaci.“