Evropská agentura doporučuje daňovou reformu

Hnutí DUHA dnes podpořilo volání oficiální Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) po zavedení ekologické daňové reformy, jež by pomohla snížit vysoké exhalace oxidu uhličitého. Agentura ji jako hlavní opatření doporučuje v důležité zprávě, kterou dnes prezentuje v Praze.
Podrobná zpráva analyzuje stav a ekologické trendy v současné Evropě. "Postupný přesun daňové základny od zdaňování "dobrých zdrojů", jako jsou investice a práce, ke zdaňování "špatných zdrojů", tj. znečišťování a neefektivní[ho] využívání [energie a surovin]" je prvním z doporučených opatření.
Hnutí DUHA v reakci na zprávu urgovalo vládu, aby schválila návrh reformy, který připravilo ministerstvo životního prostředí. Spočívá hlavně ve snížení zdanění práce s tím, že rozdíl uhradí vyšší daně ze špinavých paliv. Taková operace bude motivovat k vytváření nových pracovních míst a investicím do moderních, čistých technologií.
Plán v posledních dnech podpořila řada ekonomických analytiků a komentátorů.
Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok k zemím s nejvyššími emisemi oxidu uhličitého v Evropě. Hlavní příčinou jsou zastaralé uhelné elektrárny a plýtvání energií v průmyslu. Zdejší ekonomika spotřebuje na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu 1,8násobně více energie než hospodářství v patnácti původních zemích EU.
Citace nezávislých českých analytiků a komentátorů k návrhu ekologické daňové reformy: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/edr_citaty_expertu.pdf
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Zpráva je další ekologickou studenou sprchou, které česká politika dostala. Pro Českou republiku, která má jedny z nejvyšších exhalací v Evropě, platí doporučení agentury dvojnásob. Zdejší politici o daňové reformě mluví už léta. Nejenže by pomohla snížit znečištění a podpořila investice do moderních, efektivních technologií, ale také motivovala podniky k vytváření tisíců nových pracovních míst. Ministři se ovšem musí rychle pohnout od diskusí o konceptu ke konkrétním rozhodnutím."