Ekologické organizace, starostové žádají občanská práva

 
Ekologické organizace dnes ráno před Poslaneckou sněmovnou protestovaly proti návrhům některých poslanců, jejichž cílem  je  omezení nebo přímo zrušení možnosti občanských sdružení účastnit se správních řízení.
Představitelé občanských sdružení se ráno sešli s předsedou Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem, kterému předali prohlášení k těm návrhům, které poškozují práva občanů.
Prohlášení, ve kterém se občanská sdružení ohrazují proti vypuštění § 70 ze zákona o ochraně přírody a krajiny (jenž umožňuje účast občanských sdružení ve správních řízeních), podepsalo do této chvíle přes 40 starostů, radních či zastupitelů. Jsou zde podpisy senátora Jana Rumla či novináře Petra Uhla. Přes 100 podpisů pak patří občanským sdružením.
Marek Jehlička, mluvčí Arniky, řekl:
"Chtěl bych věřit tomu, že sociální demokraté nakonec zvednou ruce proti návrhu poslance Skopala, ačkoliv pochází z jejich vlastních řad. Doufám, že si poslanci uvědomují jak důležitá je role občanských sdružení v demokratickém systému a jak významné rozhodnutí před nimi leží. Nebudou rozhodovat jen o ochraně přírody, ale i o budoucí podobě naší společnosti."
Koordinátorka legislativního centra Zeleného kruhu Lucie Peláková řekla:
"Ze skladby podpisů vyplývá, že nejde jen o boj ekologů. Bojujeme zde za práva celé české veřejnosti vyslovovat se k záměrům, které mohou významným způsobem ovlivnit životní prostředí v nejbližším okolí každého z nás."
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Právo vyjadřovat se ke stavbě velkoskládky či chemičky za svým domem nebo povrchového dolu v sousedství obce patří mezi demokratické samozřejmosti. Hlasováním pro tento návrh by poslanci svým voličům upřeli jedno z hlavních občanských práv. Návrhy seškrtat občanská práva jsou navíc v přímém rozporu s koaliční smlouvou ČSSD, lidovců a Unie svobody."