Duhová energie ČEZ je špinavá energie

Z povrchových dolů, uhelných elektráren a jaderných reaktorů pochází proud, který s přitažlivým marketingovým sloganem Duhová energie dodává společnost ČEZ. Hnutí DUHA dnes protestuje před sídlem elektrárenského gigantu v pražské Duhové ulici. Chce ČEZ i regionální rozvodné závody přimět k tomu, aby zavedly nabídku čisté energie ze solárních, větrných či malých vodních elektráren.
ČEZ produkuje 28 % českých exhalací oxidu uhličitého (36 miliónů tun) - hlavní příčiny globálních změn klimatu. Česká republika má v přepočtu na jednoho obyvatele sedmé největší emise oxidu uhličitého mezi zeměmi OECD.
Každoročně také ČEZ spotřebuje kolem 30 miliónů tun uhlí - většinou z povrchových dolů, které devastují severočeskou krajinu. V sousedství uranových dolů, které dodávají palivo pro jaderné reaktory, se vrší kontaminovaná hlušina a kaly. V úložištích zase končí nebezpečené radioaktivní odpady z atomových elektráren.
Zákazníci Duhové energie ČEZ si přitom mohou vybrat pouze z různých kategorií podle ceny a doby odběru. ČEZ na rozdíl od řady zahraničních společností nenabízí tzv. zelený tarif, kterým dodavatel zaručuje, že do sítě dodávaná elektřina pochází z čistých obnovitelných zdrojů.
Hnutí DUHA bude u ČEZ i regionálních distributorů elektřiny prosazovat, aby do své nabídky zařadili zelený tarif a umožnili domácnostem i průmyslovým společnostem a dalším odběratelům vybrat si čistou elektřinu - více informací na www.hnutiduha.cz/cistaenergie.
Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:
"ČEZ svoji kampaň nazval přitažlivým sloganem Duhová energie, ve skutečnosti ale jeho elektřina pochází ze špinavých uhelných elektráren, jaderných reaktorů a povrchových dolů. Výroba poškozuje naše zdraví, mění světové klima a ničí českou krajinu. ČEZ se více než čtvrtinou podílí na domácích emisích oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn podnebí. V Duhové energii přitom na rozdíl od řady evropských dodavatelů nenajdete zelený tarif, ve kterém odběratel může nakupovat zaručeně čistou elektřinu z větrných, malých vodních či solárních zdrojů. Chceme ČEZ i regionální rozvodné závody přimět k tomu, aby zákazníkům umožňovaly vybrat si čistou elektřinu z obnovitelných zdrojů."
Informační list k tématu: www.hnutiduha.cz/cistaenergie/info.htm