Co by zůstalo pod betonem? Exkurze na místa ohrožená kanálem Dunaj-Odra-Labe

KDY:               sobota 25. června od 8:30 zhruba do 18:30
KDE:               z Břeclavi na místa v Rakousku a na Slovensku, autobus zajištěn
                   sraz před budovou nádraží v Břeclavi
                   sraz před budovou nádraží v Břeclavi
CO:                 exkurze na místa ohrožená první etapou kanálu Dunaj-Odra-Labe
KDO:               Unie pro řeku Moravu a Hnutí DUHA
                   - přihlášky na email unie.rekamorava@ecn.cz
 
 
Místa, která by byla obětována, pokud vláda v létě do dopravní politiky zahrne kanál Dunaj-Odra-Labe: sem povede exkurze, kterou pro novináře a veřejnost pořádají ekologické organizace. Koná se při příležitosti Mezinárodního dne Dunaje 2005.
 
Posudek, který si nechal zpracovat Jihomoravský kraj, varuje, že stavba je „možná, avšak“ kvůli škodám na moravské přírodě a ochraně před povodněmi „značně problematická v kterékoliv variantě“. Ale unikátní přírodní hodnoty lužních lesů, luk a mokřadů by byly poškozeny nebo zničeny také na trase plánovaného kanálu v Rakousku a na Slovensku. Na rakouském území by si stavba vyžádala i demolice domů v několika obcích. Právě na Slovensko a do Rakouska povede exkurze.
 
Exkurze se koná poslední červnovou sobotu (25.6.). Sraz účastníků je v 8:30 před budovou nádraží v Břeclavi. Konec zhruba v 18:30 tamtéž. Stravování není zajištěno.
 
Autobus pojede po trase Břeclav–Hohenau–Marchegg–Bratislava–Děvínská Nová Ves–Malacky–Moravský Ján–Brodské–Břeclav. Zastávky: Hohenau (mokřad, věž k pozorování ptáků), Marchegg (rezervace, hnízdiště čápů a volavek), Děvínská Nová Ves (lužní území) a v místě nového napojení odstaveného meandru na tok Moravy.
 
Zájemce o místo v autobuse prosíme, aby se přihlásili do 15. června na email unie.rekamorava@ecn.cz.