Čisté elektřině se otevřely první dveře na český trh

Poslanecká sněmovna dnes schválila klíčový zákon o obnovitelných zdrojích energie, který otevře cestu na český trh čisté elektřině – spalování biomasy, větrným elektrárnám, sluneční energii a podobně. Ekologické organizace jej prosazovaly několik let.
 
Nový zákon podle vzoru Německa, Španělska a dalších evropských zemí pomůže snížit vysoký český příspěvek k exhalacím, které způsobují globální změny podnebí. Zároveň vytvoří nová pracovní místa a modernizuje energetiku. Přitom je velmi levný. Vládní kalkulace zjistila, že zvýší cenu elektřiny jen  o směšných 16 haléřů za kilowatthodinu v roce 2010.
 
Hnutí DUHA a Sdružení Calla zároveň přivítaly důležité výsledky hlasování o pozměňovacích návrzích:
·         Poslanci neschválili vyškrtnutí větrných elektráren ani razantní omezení jejich výkonu.
·         Sněmovna schválila klauzuli navrženou ekologickými organizacemi, podle které nebude možné z roku na rok snížit garantovanou cenu čisté elektřiny o více než 5 procent. Zvýší se tak jistota pro podnikatele v tomto odvětví.
 
Ekologické organizace však litují, že poslanci ze zákona vyškrtli podporu tepla. Výroba tepla z obnovitelných zdrojů má u nás třikrát větší potenciál než čistá elektřina. Nesmyslná je naopak dodatečně zařazená podpora velkých vodních elektráren, které už desítky let stojí.
 
Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
„Je to bezesporu jeden ze dvou nedůležitějších ekologických zákonů v tomto volebním období. Po letech konečně otevře cestu na český trh čistým zdrojům elektřiny. Pomůže tak snížit znečištění, vytvoří nová pracovní místa, pomůže oživit ekonomiku řady obcí a rozhýbe nové, moderní průmyslové odvětví. Zákon podnikatelům garantuje, že se jim investice do větrných elektráren a podobných projektů vrátí, takže bude snadnější získat bankovní úvěr. Kvůli podnikatelské jistotě je také důležité, že poslanci přijali ekologickými organizacemi navrženou klauzuli, která zabrání razantním změnám garantovaných cen čisté elektřiny z roku na rok.“
 
Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
„Považujeme za úspěch, že se nám podařilo odvrátit hrozbu, že z podpory obnovitelných zdrojů budou paradoxně vyřazeny větrné elektrárny. Na druhou stranu neschválenou podporu tepla ze sluneční energie či z biomasy vnímáme jako problém, protože jejich potenciál je obrovský.“