26 let pomoci pro krajinu. Veřejnost se může znovu zapojit do dalších Týdnů pro krajinu

Deset míst po celé České republice [1] bude i letos hostit přes 100 dobrovolníků a dobrovolnic. Věnují tak naší krajině další tisíce hodin dobrovolnické práce.  Od západu Čech po východní Moravu budou zachraňovat rašeliniště či ochraňovat cenné louky, pomohou s odstraněním dopadů kůrovcové kalamity či s uzdravováním zemědělské krajiny. Lidé při Týdnech pro krajinu [1], které Hnutí DUHA pořádá už čtvrt století, doposud odpracovali téměř 90 000 hodin.


Stále viditelnější problémy naší krajiny - intenzivní zemědělství, zničené lesy, chybějící krajinotvorné prvky - přitahují k tématu velký zájem veřejnosti. I proto Hnutí DUHA během letošního léta rozšířilo počet lokalit [1], na nichž může kdokoliv vlastníma rukama přispět k ochraně přírody a krajiny, celkem na deset.


První turnus, který začíná tento čtvrtek, představí dobrovolníkům a dobrovolnicím, jaké je to starat se o farmu a jak si vypěstovat vlastní potraviny s certifikátem ekologického zemědělství. Lidé si od dob karantén oblíbili pěstování vlastní zeleniny a na Dobro-družném statku [2] na Jižní Moravě si vyzkouší, jaké to je pěstovat na ploše větší, než je balkon v paneláku. Proniknou do tajů komunikace rostlin a jak se dá pěstovat bez umělých hnojiv a syntetických pesticidů. I to je součástí ekologického zemědělství, které propaguje Živý region Podbrněnsko [3], jehož je statek součástí.


Jak ekologické zemědělství může fungovat ve spojení se sociálním podnikem, se mohou účastníci přesvědčit na druhém turnusu na začátku července ve Velkých Hostěrádkách, který také spadá do Živého regionu Podbrněnsko a najdete jej v Adresáři farmářů [4], stejně jako řadu dalších lokálních producentů ovoce a zeleniny, kteří svým hospodařením pečují o krajinu. K tomu vyzývá i kampaň Hnutí DUHA “Tohle žeru”, ke které se připojilo přes 28 tisíc lidí [5].


Obnovující se les po kůrovcové kalamitě najdou účastníci u Města Albrechtice. Díky opětovnému se navracení do stejných míst účastníci uvidí sílu přírody a jak se les může posílit díky přípravným dřevinám jako je např. bříza či jeřáb. Týdny pro krajinu tak podpoří výzvu Zachraňme lesy [6], která nyní spojuje více než 82 000 lidí v apelu na poslance a poslankyně, aby připravili lepší zákon o lese.


Pro zájemce o ochranu přírody z Ukrajiny, kteří v České republice našli azyl před ruskou agresí, je připravena týdenní revitalizace třešňového sadu na Olomoucku. Čeká je tu i program o širším kontextu ochrany krajiny u nás a možnostech dalšího aktivního zapojení.


V itineráři zůstávají oblíbené a atraktivní lokality: Radějov v Bílých Karpatech, CHKO Jeseníky a revitalizace rašelinišť na Šumavě. Novinkou pro letošní ročník jsou turnusy v chráněných krajinných oblastech - v Beskydech a na Pálavě.


Akce se koná díky finanční podpoře desítek individualnich dárkyň a dárců. Lidé se mohou k finanční podpoře šestadvacátého ročníku pomoci přírodě stále připojit na https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/. Kromě veřejnosti projekt podpořila nadace Alstom Foundation, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Nadace VIA.

 

 Filip Baťa, koordinátor dobrovolnic a dobrovolníků z Hnutí DUHA, řekl:

„Letošní zájem ze strany účastníků o Týdny pro krajinu převyšuje kapacity připravených turnusů. Abychom mohli pomáhat  přímo v terénu, je pro nás důležité sehnat také dostatek peněz na uskutečnění každého z turnusů. Děkujeme všem dárcům a dárkyním a sponzorům. Věřím, že i letos se nám podaří zajistit dostatek peněz k zajištění kvalitního zázemí a pracovních pomůcek.”


Jiří Beneš, vedoucí Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA, řekl:

„Přímo v terénu ukazujeme, jak se dají realizovat změny. Například přírodě blízké lesní hospodaření, péče o krajinu  spočívající v návratu krajinných prvků či rozvoj ekologického zemědělství bez syntetických pesticidů. Lokality rozšiřujeme, ale také se vracíme, abychom mohli nabídnout pohled na práci odvedenou v minulých ročnících Týdnů pro krajinu. Na naše Týdny přijíždějí lidé různého věku a povolání, potřebu pomoci krajině vnímáme napříč společností.”


Poznámky:

[1] Termíny Týdnů pro krajinu:


červen-červenec

srpen - září

22.6.-29.6.2023

Dobro-družný statek

29.7.-5.8.2023

CHKO Beskydy

1.7.-8.7.2023

Sociální podnik Jasan

5.8.-12.8.2023

Šumava

8.7.-15.7.2023

Město Albrechtice

19.8.-26.8.2023

Radějov

15.7.-22.7.2023

CHKO Jeseníky

26.8.-3.9.2023

Osoblažsko2.9.-9.9.2023

Šternberk10.9.-16.9.2023

Pálava

[2] https://www.dobro-druznystatek.cz/ 

[3] https://zivy-region.cz/podbrnensko/ 

Živý region je projekt podpořený Norskem prostřednictvím Norských fondů. Živý region je místem, kde společně občané, zemědělci, vlastníci půdy, podnikatelé, ochránci přírody, sdružení a orgány veřejné správy tvoří zdravou a pestrou krajinu s cílem přechodu do ekologického zemědělství. Podporuje se zde ekologická produkce lokálních potravin, péče o půdu, vzájemné vztahy a inspiruj tak návštěvníky odjinud.

[4] Adresář farmářů www.adresarfarmaru.cz : Přidejte se k tisícům lidí, kteří nakupují potraviny přímo od farmáře a podporují tak rozvoj venkova a udržitelné hospodaření v české krajině.

[5] Více o kampani Tohle žeru: https://tohlezeru.hnutiduha.cz/

[6] Více o výzvě Zachraňme lesy: https://zachranmelesy.hnutiduha.cz/cs


Fotogalerie z předešlého ročníků Týdnů pro krajinu (autorka Jana Kloučková Kudrnová): https://drive.google.com/drive/folders/1S4JpbrdPa_32UL-9LrgJaQ29EMOHJ-CM?usp=sharing 

 

 Týdny pro krajinu podporují: