18 000 lidí požaduje skutečný národní park na Šumavě

Více než osmnáct tisíc lidí podpořilo petici, která požaduje, aby se Šumava změnila ve skutečný národní park. Hnutí DUHA dnes podpisové archy předalo ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi.
Ministerstvo životního prostředí má během několika dnů vyhlásit novou koncepci péče o národní park. Hnutí DUHA a signatáři petice požadují:
·         zachování rozlohy a statutu národního parku,
·         zastavení kácení v nejcennějších částech Šumavy
·         dodržování základních principů ochrany přírody – včetně ochrany přirozených proměn  pralesovitých ekosystémů a zákazu vytvářet kácením holiny
·         respektování mezinárodních standardů pro národní parky.
Koncepce má zahrnout i doporučení expertů Světového svazu ochrany přírody (IUCN). Ti ve své březnové zprávě upozornili na  nekoncepčnost a nekompetentost vedení správy národního parku, kritizovali roztříštění nejpřísněji chráněných, takzvaných prvních zón parku do desítek malých ostrůvků, kácení v prvních zónách a vznik velkých holin uprostřed chráněného území.
Ambrozkův úřad brzy vydá také konečný verdikt ve sporu o kácení stromů ve zbytcích šumavských  pralesů.
V srpnu na jediném místě šumavského národního parku petici během deseti dnů podepsalo přes tisíc turistů. V nedávném nezávislém mezinárodním průzkumu veřejného mínění se 61 % dotazovaných v České republice postavilo proti kácení stromů v národních parcích [1].
Členy petičního výboru jsou například přírodovědec profesor Rudolf Rozkošný, spisovatel Ivan Klíma, Helena Houdová – česká miss 1999 – a herečka Jiřina Jirásková.  Petici podepsala i řada dalších známých osobností, mimo jiné herci Jiří Suchý, Petr Vacek, Jiří Lábus a Karel Šíp, poslankyně Táňa Fischerová, zpěvák Pavel Dobeš či spisovatelé Tereza Boučková a Ludvík Vaculík.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl: 
“Česká veřejnost chce, aby Šumava byla skutečným národním parkem – bez vykácených holin a bez kácení v unikátních zbytcích pralesů. Tisíce podpisů pod peticí a průzkumy veřejného mínění potvrzují, že lidé už nechtějí další kácení a holosečnou těžbu uprostřed vzácného národního parku. Národní park má sloužit ochraně naší společné přírody, nikoli dřevařským společnostem a dalším privátním zájmům."
 
Poznámky:
[1] Průzkum zadal Světový fond pro ochranu přírody (WWF) a výsledky vydal v dubnu:  viz podrobnosti na
www.panda.org/about_wwf/where_we_work/europe/news/news.cfm?uNewsID=6988,
kompletní výsledky:
www.panda.org/downloads/forests/forestprotectionopinionsurvey.pdf.