Příroda a lesy

Turisté obdivují vodopády vytékající z horské tundry v Krkonoších a tisíce květů na orchidejové louce v Bílých Karpatech. Silnice lemují staleté stromy. Nad třeboňskými rybníky krouží majestátní orel mořský. Zpěv ptáků oživuje jarní jitro v městském parčíku. Bohatá příroda patří mezi věci, kterých si Češi a Češky na své zemi cení nejvíce.

V přírodě jako doma

Lesy tvoří třetinu české krajiny. Každý týden do nich chodí na výlety nebo si odpočinout asi čtyři miliony lidí. Domov tu mají tisíce druhů zvířat, ptáků a rostlin. Lesy nám také dodávají dřevo – obnovitelný přírodní zdroj, který je důležitý pro ekonomiku.

  • Víte, že? Česká krajina tvoří pouze 0,053054552 % světové souše. Ale máme tu 4893 druhů rostlin, z toho 59 druhů orchidejí, 38 500 kilometrů turistických značek. 382 různých ptačích druhů a čtyři národní parky.

Lesy – továrna na dřevo?

Ale zdravotní stav českých lesů je dnes v průměru horší než před dvaceti lety. Vědci varují: příčinou je jejich proměna v továrnu na dřevo. Proto Hnutí DUHA prosazuje nový lesní zákon, který zajistí zdravé hospodaření. Měl by vyžadovat větší výsadbu listnáčů a také výběrné kácení po jednotlivých stromech. Lesy musí sloužit především turistům a výletníkům.

Chceme také lepší péči o naše národní parky a pomáháme, aby se do hor vracela vzácná zvířata, jako jsou rysi a vlci. Prosazujeme lepší ochranu zeleně ve městech i volné krajiny před developery.

Mohlo by vás zajímat:

Štítky: