Dobrovolníci

Naše práce se neobejde bez pomoci desítek dobrovolných spolupracovníků. Můžete k nim patřit také vy.

Sledujte aktuální akce na Facebooku nebo se přihlaste k odběru emailového zpravodaje Duhovky a buďte vždy v obraze.

Koho hledáme a co je možné dělat?

Máte odborné znalosti či dovednosti? Rozumíte nebo máte zkušenosti s energetikou, odpadovým hospodářstvím či ochranou přírody? Překládáte nebo jste dobří v IT? Pak by vás mohlo zajímat:

 • Sestavování textů či menších analýz na odborné téma, případně internetové rešerše. Odborným garantem, který vám pomůže se zorientovat, může být některý z našich expertů.
 • Překlady z a do angličtiny, němčiny i jiných jazyků.
 • Pomoc s webdesignem, user experience analýzami, tvorbou webových stránek a aplikací.
 • Psaní článků do časopisu Sedmá generace.

Máte organizační schopnosti? Je možné si vyzkoušet:

 • Podílet se na organizaci, případně vedení akcí, jako jsou třeba Týdny pro les a divočinu.
 • Uspořádání besedy ve svém okolí (třeba ve škole či na obecním úřadě). Ve spolupráci s námi možná zjistíte, že to není těžké a že diskuze může přinést výrazné zlepšení toho, jak funguje ochrana životního prostředí třeba právě ve vaší obci.

Jste dobří v komunikaci? Pak může být pro vás to pravé:

 • Pomoc s jednáním se starosty a poslanci. Můžete třeba přispět k tomu, že se dozví potřebné informace, a vy získáte zajímavou zkušenost.
 • Obsluha informačního stánku na některé z akcí (Den Země, festivaly atd.).
 • Sběr podpisů pod petici za dobrý zákon o Šumavě.

Máte zájem pomoci, ale raději byste dělali něco méně náročného?

 • Pomozte nám s balením a rozesíláním informačních materiálů nebo přípravou věcí na nejrůznější akce a aktivity.

Máte prostě jen rádi přírodu? Jste raději v terénu? Zapojte se do některé z těchto akcí:

Kde můžete pomáhat

Nejvíce příležitostí se zapojit najdete v naší kanceláři v Brně, případně jako dobrovolníci programu Lesy v Praze. Pro bydlící jinde ale existují i jiné možnosti. Navíc, spousta práce se dá dělat přes internet, z pohodlí domova a kdy se vám to nejlépe hodí.

 • V některých městech a obcích fungují místní skupiny, ke kterým je možné se přidat. Pokud ve vašem okolí žádná není a je vás více, můžete s naší pomocí zkusit místní skupinu založit.
 • Pokud bydlíte mimo velká města, můžete nám pomoci s monitoringem místního tisku. Všimnete-li si zajímavých článků, případně redaktora, kterého zajímá naše tematika, dejte prosím vědět našemu tiskovému mluvčímu.
 • Máte-li možnost, připravte do školy nebo na jiné veřejné místo nástěnku týkající se životního prostředí a přidejte okénko o naší práci. Rádi vám poskytneme podklady.
 • Na dálku lze rovněž dělat pro nás klíčovou činnost, a to psát e-maily, dopisy a scházet se s politiky. Jak na to a v čem je možné se angažovat, se dozvíte na našem webu Politici nekoušou.
 • V neposlední řadě nám můžete pomoci získat nové přispěvatele, jejichž podpora je pro nás zásadní. I drobný měsíční dar od vašich přátel, známých nebo rodiny je pro naši práci významný. Více informací najdete zde.

Jak časově náročné to bude?

Jak moc se zapojíte, záleží hlavně na vás. Je možné občas věnovat pár minut a úderů do klávesnice a napsat svému poslanci, aby podpořil důležité ekologické zákony. Dá se přijet na turnus Týdne pro les a divočinu, jezdit pravidelně o víkendech na Rysí nebo Vlčí hlídky, přijít na pár hodin pomoci do kanceláře či strávit v naší organizaci více času jako stážista nebo dlouhodobý spolupracovník.

Co vám práce může přinést?

Budete se moci zapojit do činnosti přední české ekologické organizace a podílet se na konkrétních výsledcích, kterých Hnutí DUHA dosahuje. Získáte zkušenosti a dovednosti, které třeba použijete ve svém příštím zaměstnání. Řada našich dobrovolných spolupracovníků později nachází placenou práci v některé ekologické organizaci – ostatně mnoho z pracovníků Hnutí DUHA začínalo právě takto.

Máte-li zájem stát se dobrovolným spolupracovníkem Hnutí DUHA, vyberte si prosím některou z možností, jak nám dát o sobě vědět.

 1. vyplňte webový formulář
 2. napište nám e-mail na dobrovolnici@hnutiduha.cz
 3. kontaktujte nás na adrese:

  Dobrovolní spolupracovníci
  Hnutí DUHA
  Údolní 33
  602 00 Brno