Místní jídlo

Jídlo z blízka je čerstvé, zdravé a chutné. Navíc víte, od koho jej vlastně kupujete. Přidejte se k tisícům lidí, kteří si pro potraviny chodí na tržnice, do bioobchůdků nebo třeba nakupují takzvané bedýnky nebo přímo "ze dvora".

Proč jídlo z ciziny, když vám roste za domem?

Španělská rajčata se sklízejí napůl zelená a dozrávají v umělých podmínkách až cestou na váš stůl. K tomu česnek z Číny, cibule z Holandska a máslo z Polska. Nic neobvyklého v českých supermarketech. Přitom je například český česnek vyhlášený svou kvalitou a výraznou chutí. Navíc dálkový dovoz potravin pohlcuje velké množství ropy a nechává za sebou kvanta výfukových plynů. Zbytečně.

 • Víte, že? Česká republika během první poloviny roku 2014 nakoupila téměř 42 tisíc tun jablek z 22 zemí světa, nejčastěji z Polska a Itálie, ale například i ze vzdáleného Chile a Číny.

Spočítejte si v naší uhlíkové kalkulačce, kolik emisí CO2 si donesete domů spolu s běžným nákupem.

Čerstvé, zdravé, místní

Je lepší kupovat dobré místní potraviny: 

 • Znáte původ svého jídla. Svého zemědělce můžete poznat osobně. A nakupujete od místních farmářů, takže pomáháte oživit venkov kolem vašeho města.
 • Čerstvé potraviny a pestré chutě. Místní pěstitelé nabízejí to, co právě dozrálo, a jejich zboží může být velmi rozmanité. Porovnejte sami: čeští pěstitelé nabízejí desítky odrůd jablek, ale v supermarketech jsou běžně pouze tři. Kdy má jaké ovoce a zelenina sezónu a jak dlouho je lze skladovat, se dozvíte v našem kalendáři.
 • Pomůžete vrátit život do krajiny. Zdravé a dobré místní potraviny jsou biopotraviny od ekologických zemědělců. Nepoužívají pesticidy a průmyslová hnojiva. Proto se do zemědělské krajiny vracejí motýli či ptáci a ubývá znečištění v řekách.
 • Nekupujete kamiony na silnicích. Většinu potravin, které si naše tělo a chutě žádají, se dá vypěstovat v našich podmínkách. Jsou potom kvalitnější, čerstvější i chutnější, a navíc nemusejí cestou na náš stůl urazit tisíce kilometrů letadly, loděmi a kamiony.

  Kde koupit jídlo z blízka?

  Každým rokem přibývá možností, jak si pořídit čerstvé a místní potraviny.

  • Zamiřte k ekologickým zemědělcům. Je jich čím dál více a nakupovat přímo u nich (tzv. ze dvora) je nejlepší. Jídlo je čerstvé a bez zbytečných obalů. Podívejte se v našem adresáři, jaké máte možnosti v okolí svého bydliště.
  • Pokud chcete mít jistotu pravidelné dodávky čerstvých potravin a zároveň chcete být s farmářem v užším kontaktu, zapojte se do tzv. komunitou podporovaného zemědělství.
  • Jestliže bydlíte ve městě, využijte nabídku ekologických farmářů, kteří rozvážejí své produkty formou bedýnek.
  • Nakupujte na tržnici, kde prodávají místní zemědělci či zahrádkáři. Pokud ve vašem městě taková chybí, můžete se zasadit o její založení. Hnutí DUHA pomohlo vytvořit první farmářský trh v Ostravě – využijte našich zkušeností.
  • Další možností je založit si s přáteli neformální bioklub a u ekologických zemědělců a bioprodejců objednávat potraviny hromadně. Můžete získat množstevní slevu a navzájem si ušetříte čas s nákupem.
  • Vybírejte místní značky. V mnoha částech republiky zavádějí speciální značení místního zboží, hlavně potravin a řemeslných výrobků.
  • Pěstujte sami. Vlastní zahrádka – nebo třeba jen truhlík na balkoně – je osvědčený způsob, jak dostat na svůj stůl čerstvé potraviny bez chemie. A možná vás překvapí, jak zábavné a naplňující to může být.

  Velká výzva

  Hnutí DUHA svojí iniciativou Velká výzva prosazuje chytrou ekonomiku, která nás zbaví závislosti na ropě i jiných fosilních palivech: krok po kroku, rok po roku. Nový zákon by měl pomoci také místním dodavatelům. Chceme v našich obchodech potraviny, které k tomu, aby se dostaly z pole na talíř, nepotřebují fronty dálkových kamionů na silnicích.

  Můžete pomoci i vy

  Naše práce je možná pouze díky drobným darům lidí, jako jste vy.


  Inovace Adresáře farmářů proběhla ve spolupráci a s přispěním společnosti COEX, která se dlouhodobě snaží podporovat užitečné projekty.

  Štítky: