Místní jídlo

Jídlo z blízka je čerstvé, zdravé a chutné. Navíc víte, od koho jej vlastně kupujete. Přidejte se k tisícům lidí, kteří si pro potraviny chodí na tržnice, do bioobchůdků nebo třeba nakupují takzvané bedýnky.

Jídlo z ciziny, když vám roste za domem?

Česnek z Číny, cibule z Holandska, máslo z Polska. Nic neobvyklého v českých supermarketech. Přitom například český česnek je vyhlášený svou kvalitou a výraznou chutí. Dva česneky ze tří, které leží na pultech, pocházejí z Číny.

Dálkový dovoz potravin pohlcuje velké množství ropy a nechává za sebou kvanta výfukových plynů. Zbytečně.

 • Víte, že? Česká republika v roce 2010 nakoupila 68 tisíce tun jablek z 25 zemí světa, nejčastěji z Itálie, Polska a Slovenska. Bez zájmu ovšem nezůstalo například ani vzdálené Chile.

Čerstvé, zdravé, místní

Je lepší kupovat dobré místní potraviny: 

 • Znáte původ svého jídla. Svého zemědělce můžete poznat osobně. A nakupujete od místních farmářů, takže pomáháte oživit venkov kolem vašeho města.
 • Čerstvé potraviny a pestré chutě. Místní pěstitelé nabízí to, co právě dozrálo, a jejich zboží může být velmi rozmanité. Porovnejte sami: čeští pěstitelé nabízejí desítky odrůd jablek, ale v supermarketech jsou běžně pouze tři. Kdy má jaké ovoce a zelenina sezónu a jak dlouho je možné je skladovat se dozvíte v našem kalendáři.
 • Pomůžete ulevit od kamionů a vrátit život do krajiny. Zdravé a dobré místní potraviny jsou biopotraviny od ekologických zemědělců. Nepoužívají pesticidy a průmyslová hnojiva. Proto se do zemědělské krajiny vracejí motýli či ptáci a ubývá znečištění v řekách. Místní potraviny navíc nemusejí cestou na náš stůl urazit tisíce kilometrů kamionem.

  Kde koupit jídlo z blízka?

  Každým rokem přibývá možností, jak si pořídit čerstvé a místní potraviny.

  • Na tržnici, kde prodávají místní zemědělci či zahrádkáři. Pokud ve vašem městě chybí, můžete se zasadit o její obnovení. Hnutí DUHA pomohlo vytvořit první farmářský trh v Ostravě.
  • Zamiřte k ekologickým zemědělcům. Některé biofarmy nabízejí prodej přímo ze dvora. Podívejte se v našem adresáři, jaké máte možnosti v okolí svého bydliště.
  • Pokud bydlíte ve městě, využijte nabídku ekologických farmářů, kteří k vám zavezou bedýnku s nejčerstvějšími potravinami.
  • Další možností je založit si s přáteli takzvaný bioklub a u ekologických zemědělců objednávat dopředu se zárukou trvalých cen – poradíme vám, jak na to.
  • Vybírejte místní značky. V mnoha částech republiky zavádějí speciální značení místního zboží, hlavně potravin a řemeslných výrobků.
  • Pěstujte sami. Vlastní zahrádka – nebo třeba truhlík na balkoně – je osvědčený způsob, jak dostat na svůj stůl čerstvé potraviny bez chemie.

  Velká výzva

  Hnutí DUHA svojí iniciativou Velká výzva prosazuje chytrou ekonomiku, která nás zbaví závislosti na ropě i jiných fosilních palivech: krok po kroku, rok po roku. Nový zákon by měl pomoci také místním dodavatelům. Chceme v našich obchodech potraviny, které k tomu, aby se dostaly z pole na talíř, nepotřebují fronty dálkových kamionů na silnicích.

  Můžete pomoci i vy

  Naše práce je možná pouze díky drobným darům lidí, jako jste vy.

  Štítky: