Zdravé lesy

Lesy pokrývají třetinu české krajiny. Chodíme sem na výlety nebo si odpočinout. Lesy poskytují domov tisícům druhů rostlin, ptáků nebo hmyzu. A také nám dodávají dřevo – obnovitelný přírodní zdroj, který je důležitý pro ekonomiku mnoha měst a obcí.

Továrny na dřevo

Vědci varovali, že zdravotní stav českých lesů je špatný. Tentokrát za to může špatné hospodaření:

  • Způsob těžby: Při kácení vznikají velké holé paseky.
  • Nadměrná výsadba smrku: Jsou totiž příliš náchylné na škůdce i na výkyvy počasí.

Hnutí DUHA prosazuje, aby lesy nebyly pouhou továrnou na dřevo, ale sloužily hlavně turistům a výletníkům.

Zdravé hospodaření

Proto Hnutí DUHA prosazuje nový lesní zákon, který zajistí zdravé hospodaření. Více listnáčů a také výběrové kácení po jednotlivých stromech, které by zákon vyžadoval, by přineslo postupné uzdravování českých lesů. Pro dobrou kondici lesů je také důležité, aby na každém hektaru zůstávalo několik stromů k zestárnutí a zetlení. Rozkládáním starých stromů, větví a kůry se totiž do půdy vracejí živiny, ze kterých roste nový les.

Pomoc lesu a přírodě

Každý může pomoci v péči o naši krajinu. Stačí v obchodech dávat přednost výrobkům, které pocházejí z lesa, kde dodržují pravidla zdravého hospodaření. Výrobci a obchodníci takové zboží označují mezinárodním logem FSC.

  • Víte, že? V českých obchodech lze koupit stovky produktů se značkou FSC – od stavebního dřeva přes zahradní nábytek, hračky, kuchyňské potřeby nebo papír až po přírodní latex a dřevěné uhlí na grilování.       

Hnutí DUHA prosazuje, aby státní Lesy ČR zavedly pravidla FSC na všech svých pozemcích – stejně jako to udělaly státní lesy například v Polsku.

 

Mohlo by vás zajímat:

Štítky: