Dřevo ze zaručeně zdravých lesů

Každý může podpořit zdravou péči o české lesy – při svém nákupu v obchodě. V regálech už jsou stovky dřevěných a papírových výrobků, u kterých máte záruku, že pocházejí z lesa, kde dodržují přísná pravidla zdravého hospodaření.

Poznáte je podle značky Forest Stewardship Council (FSC). Může ji používat každý majitel nebo správce lesa, který se řídí mezinárodními standardy a také podrobnějšími českými pravidly, která pomohlo vytvořit Hnutí DUHA. V těch českých například najdete, že majitelé a správci lesů podle musí:

  • sázet listnaté a smíšené porosty,
  • těžit po jednotlivých stromech nebo malých skupinkách.

A naopak nesmí:

  • při těžbě vytvářet velké paseky,
  • kácet stromy podél potoků,
  • používat nebezpečné chemikálie.

Logo FSC tak garantuje, že v daném lese mají místo také výletníci a rozmanitá příroda: rostliny, ptáci a divoká zvířata.

FSC v obchodech

Ve většině západoevropských zemí představují výrobky z certifikovaného dřeva již několik procent zboží nabízeného na trhu a jejich podíl dále rychle roste. Šetrně dnes zpracovává dřevo více než 14 tisíc firem. Obchody se hromadně zavazují nabízet ve svých prodejnách FSC dřevo. Na trhu je v současnosti již více než 20 tisíc druhů výrobků s označením FSC.

V českých obchodech dostanete stovky FSC produktů od stavebního materiálu – prken, parket i podlah – přes zahradní nábytek, násady na nářadí, hračky, kuchyňské potřeby nebo papír až po přírodní latex a dřevěné uhlí na grilování.

  • Víte, že? Známá spisovatelka J. K. Rowlingová vyžaduje tisk svých knih pouze na FSC papír ze zdravého lesa.

Státní zdravé lesy

Na pravidla FSC přecházejí státní lesy v mnoha evropských zemích, včetně Slovenska, Polska nebo Velké Británie. Hnutí DUHA prosazuje, aby se přidaly také české státní Lesy ČR.

 

První vlaštovky

Některé státní lesy u Nymburka o rozloze asi 26 čtverečních kilometrů postupně přejdou na péči podle pravidel FSC. Nymbursko je první lesní správa, kde státní podnik Lesy ČR přistoupil k pravidlům zdravého hospodaření. Kompletně už na péči podle regulí FSC přešly například pražské městské lesy.

Mohlo by vás zajímat:

Štítky: