Úspěch britského antifosilního zákona. Británie už téměř plní evropský klimatický cíl pro rok 2030, proto si jej zvýšila

V záplavě špatných prognóz britské ekonomiky probleskla alespoň jedna dobrá zpráva. Díky antifosilnímu zákonu z roku 2008 se země zbavila již téměř čtvrtiny (24%) emisí skleníkových plynů a celkově je tak na úrovni o 38 % nižší než v roce 1990 (cíl EU pro rok 2030 je přitom jen 40 %). Potvrdila to právě zveřejněná zpráva oficiální komise ekonomů, technických expertů a vědců, která dohlíží na naplňování přelomového zákona [1]. Britská vláda navíc dnes schválila dílčí program naplňování cílů zákona, který zemi stanoví cíl snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 57 % oproti roku 1990 [2].

Za rok 2015 klesla fosilní závislost o tři procenta. Domácnosti a podniky se nadále vymaňují z vysokých účtů za fosilní paliva a dobrý zákon pohání ekonomické inovace.

Na rozdíl od 70 % ekologických zákonů, které jsou nyní po referendu v Británii v ohrožení [3], samotný antifosilní zákon je  čistě britská iniciativa, která nevyplývá z legislativy EU. Podobné zákony vznikly i v řadě dalších států: Rakousku, Dánsku, Finsku, Švédsku, Francii, Irsku či nejprůmyslovějším německém regionu Severním Porýní-Vestfálsku. Shodná pravidla se připravují i v Holandsku [4]. Česká vláda rozhodla o přípravě antifosilního zákona letos v březnu a do září má ministr Richard Brabec předložit návrh paragrafů [5].

Česká vláda vzala na vědomí analýzu proveditelnosti, která doložila, že zákon je nejlepší řešení pro snížení naší závislosti na fosilních palivech. Zákon by ji měl snížit o 80 procent. Po přijetí zákona budou muset další vlády přijímat postupně účinná řešení pro snížení spotřeby uhlí, ropy a zemního plynu, která zároveň posílí konkurenceschopnost české ekonomiky.

K loňskému úspěchu v Británii došlo zejména odstavováním starých uhelných zdrojů a rozvojem čistých, domácích obnovitelných zdrojů energie. Británii se také podařilo mírně snížit spotřebu elektřiny a zvýšit efektivitu využívání energie v průmyslu, pozvolna pokračuje i zateplování domů.

Na britském zákonu se shodli labouristé s konzervativci i liberály, podpořil jej Svaz britského průmyslu i odbory. Široká shoda se vyplatila. Zákon rozhýbal inovace v průmyslu i chytrá řešení, jako je zateplování domů, výroba čisté energie či aut s nízkou spotřebou. Za dobu jeho platnosti ekonomika posílila, účty za energie klesaly a počet pracovních míst rostl.

Vývoj ekonomiky v době platnosti britského antifosilního zákona:
•    emise skleníkových plynů poklesly o 24% [1]
•    spotřeba energie poklesla o 18 % a je tím pádem nižší než před 50 lety [6]
•    spotřeba uhlí je nejnižší od roku 1850 [7]
•    účty za plyn a elektřinu pro vytápění domácností jsou o 23 % nižší [8]
•    ročně šetří ekonomika 579 milionů liber (v přepočtu přes 22 miliard korun) za dovoz zemního plynu a uhlí, které nahradila výrobou elektřiny ve větrných elektrárnách [9]
•    HDP vzrostl o 7 % [10]
•    průmyslová výroba vzrostla o 6 % [11]
•    počet pracovních míst vzrostl o 5 % (cca 1,5 milionu) [12]
•    v moderních průmyslových odvětvích vzniklo přes 35 000 pracovních příležitostí [13]

Vláda Bohuslava Sobotky slíbila zákon podle úspěšného britského vzoru již ve svém programovém prohlášení [14]. Podporují jej i obě opoziční strany TOP 09 a Starostové a nezávislí i KSČM [15].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Do období ekonomické nejistoty po Brexitu naštěstí v Británii zůstane úspěšně nastavený trend snižování závislosti na fosilních palivech, který snižuje náklady na dovozová paliva. Srazit spotřebu fosilních paliv, zejména uhlí, o čtvrtinu za pouhých sedm let je obrovský úspěch, který se pozitivně promítl v ekonomice i na životním prostředí. Česká vláda schválila přípravu antifosilního zákona na jaře. Pokud chce naší zemi zanechat podobnou jistotu do nejistých časů, měla by bojovat za jeho co nejrychlejší přijetí.“



Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] https://www.theccc.org.uk/publication/meeting-carbon-budgets-2016-progre...

[2] https://twitter.com/DECCgovuk/status/748447660131094528
https://twitter.com/DrSimEvans/status/748447290277437440

[3] https://www.theguardian.com/environment/2016/jun/25/how-can-we-make-brex...

[4] http://hnutiduha.cz/aktualne/cislo-tydne-80-nejprumyslovejsi-region-neme...

http://hnutiduha.cz/aktualne/francie-schvalila-zakon-ktery-snizi-zavislo...

http://www.hnutiduha.cz/aktualne/nizozemsky-parlament-dnes-zacina-projed...

[5] http://hnutiduha.cz/aktualne/vlada-schvalila-pripravu-antifosilniho-zako...

[6] http://www.carbonbrief.org/five-charts-show-the-historic-shifts-in-uk-en...

[7] http://www.carbonbrief.org/analysis-uk-carbon-emissions-fell-9-in-2014

[8] Dle zprávy Národního statistického úřadu – více na: http://www.cislotydne.cz/25/
 
[9] [http://www.camecon.com/Libraries/Downloadable_Files/The_impact_of_wind_e...

[10] http://www.economicshelp.org/blog/5843/economics/economic-growth-stats-2/

[11] OECD, Index of production 2014

[12] https://www.gov.uk/government/news/employment-rate-matches-record-high

[13] https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/fil...

[14] Program vlády slibuje srazit kritickou závislost na fosilních palivech a zlepšit recyklaci odpadu: www.hnutiduha.cz/aktualne/program-vlady-slibuje-srazit-kritickou-zavislo...

[15] Karel Schwarzenberg: podporujeme zákon ke snížení závislosti na fosilních palivech:
www.hnutiduha.cz/aktualne/karel-schwarzenberg-podporujeme-zakon-ke-snize...

Šítky aktuality: