Svaz britského průmyslu si libuje v zelených zákonech
Pražská konference: jak vyrobit více s menší spotřebou
Britským průmyslovým podnikům pomohly zákony, které snižují závislost země na fosilních palivech – a pomohly jim jako máloco v posledních několika letech. Na konferenci, která se koná v Poslanecké sněmovně, to řekla Michelle Hubertová ze Svazu britského průmyslu (CBI).
Zelené programy podle průmyslníků byly příčinou třetiny ekonomického růstu ve Velké Británii v roce 2011.
Politici, experti a byznysmeni na mezinárodní konferenci debatují, jestli – a jak – by se hlavním pilířem nové Státní energetické koncepce měly stát programy, které sníží plýtvání energií: velkoplošná podpora po zateplování domů, inovace v průmyslu či chytrá auta a podobně.
Zástupkyně britských průmyslových podniků také řekla, že:
- Čistá odvětví mohou během příštích dvou až tří let zvětšit hrubý domácí produkt Británie o 630 miliard korun (20 miliard liber).
- Export čistých technologií je tak velký, že do dvou let sníží britský deficit zahraničního obchodu na polovinu.
- Zelená odvětví v Británii zaměstnávají 940 000 lidí.
- Podařilo se to díky konkrétním zákonům a jiným programům, které nastartovaly inovace.
CBI zastupuje 240 000 britských podniků.
Konferenci uspořádalo Hnutí DUHA s Klimatickou koalicí a britským, německým a rakouským velvyslanectvím a Nadací Heinricha Bölla.
Předseda hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) na ní řekl, že „všechny zelené pohledy jsou správné“ a „ zavádět nové technologie…je velkou příležitostí pro kreativní průmysl“, která „může být konkurenční výhodou“.
Miroslav Pech z Hnutí DUHA řekl:
„Pro některé české politiky je to patrně trochu kulturní šok. Britský průmysl si vysloveně libuje v legislativě, která snižuje závislost země na uhlí, plynu a ropě – protože rozhýbala inovace a nová odvětví."
„Britská nebo německá energetická koncepce nespočívají pouze v budování elektráren, dolů a ropovodů, ale hlavně v konkrétních programech, jak rozhýbat inovace, které zajistí větší výrobu s menší spotřebou energie.“
Barbora Hanžlová, koordinátorka Klimatické koalice, řekla:
„Využití potenciálu energetických úspor je naším hlavním úkolem ještě před tím, než budeme řešit, z jakého zdroje a pomocí které technologie uspokojíme naší poptávku po energii. Tento potenciál je v České republice nesmírný, Státní energetické koncepce by mu proto měla věnovat adekvátní pozornost. Spor o využití uhlí za limity těžby nebo dostavbu jaderné elektrárny se pak může ukázat jako nadbytečný.“