Poslanci dnes odmítli destruktivní návrhy Senátu a potvrdili ochranu svobodného vývoje přírody v národních parcích
Zákon nyní ještě může vrátit prezident
Poslanci dnes hlasováním potvrdili své prosincové rozhodnutí [1], kterým schválili novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Ta mění a zpřesňuje pravidla pro české národní parky. Pro její podporu se vyslovilo 117 poslanců, tedy přesvědčivá většina poslanecké sněmovny. Podpořily ji poslanecké kluby ANO, TOP 09 a Starostové, KDU-ČSL, Úsvitu a velká část klubu ČSSD. Přidalo se i sedm poslanců KSČM. Proti byla naopak celá ODS.
Naopak návrh Senátu, který by znamenal ohrožení pro divokou přírodu, otevření parků možnostem masivní výstavby a kácení stromů či riziko výstavby betonových přehrad, poslanci jednoznačně odmítli. Podpořilo jej jen 28 poslanců (celý klub ODS a několik poslanců ČSSD a KSČM).
Novela zákona o ochraně přírody mění a zpřesňuje pravidla péče o čtyři české národní parky – Podyjí, Šumavu, Krkonoše a České Švýcarsko. Nově stanovuje dlouhodobý cíl národních parků: ochranu samovolného vývoje přírody bez kácení a výstavby na více než polovině jejich území. Neříká ovšem, do kdy se tak má stát. Novela také zpřístupňuje divokou přírodu lidem, ruší totiž plošný zákaz vstupu mimo turistické stezky na území prvních, nově přírodních zón národních parků. Místo toho zavádí regulaci vstupu na bázi tzv. klidových území. Ta omezí vstup pouze do míst, kde by pohyb návštěvníků prokazatelně škodil ochraně vzácných druhů živočichů a rostlin. Vládní návrh zákona poslanci také doplnili o úplný zákaz rozprodeje státních pozemků na celém území národních parků, což zabrání dalším spekulacím.
Poslanci téměř jednoznačně odmítli pozměňovací návrh Senátu, který popíral smysl národních parků, protože vypouštěl dlouhodobý cíl chránit v nich nerušený vývoj přírody na převažující rozloze a místo toho chtěl na velké části jejich plochy (zejména v NP Šumava a NP Krkonoše) otevřít cestu zástavbě a většinu lesů převést do režimu trvalého hospodaření a těžby dřeva [2].
Minulý týden orodoval za návrhy Senátu v poslanecké sněmovně také prezident Miloš Zeman. Ve svém projevu se ale dopustil celé řady zkreslení a lží [3].
Zastánci senátního návrhu zákona se zaštiťovali potřebou rozvoje obcí v národních parcích na úkor ochrany tamější přírody. Ve skutečnosti ale senátní návrh práva obcí nikterak neposiloval, ba právě naopak. Poukázala na to analýza Katedry práva životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy [4]. Schválený návrh připravený Ministerstvem životního prostředí rovněž práva obcí nikterak nemění.
Obce v národních parcích patří navíc mezi nejvíce ty prosperující v České republice. Podle statistik z roku 2013 (novější nejsou zpracované) například pět z deseti českých obcí s nejvyššími úhrnnými příjmy v přepočtu na jednoho obyvatele leží na území nebo v těsném sousedství národních parků. Obce prosperují i v dalších ohledech: mají například nízkou nezaměstnanost nebo se v nich paradoxně hodně staví [5]. Další tlak na podporu jejich rozvoje proto postrádá opodstatnění.
Naopak za vládní návrh zákona, v prosinci už jednou podpořený poslaneckou sněmovnou, se v posledních týdnech postavila celá řada osobností, institucí i široká veřejnost. Ti všichni chtějí hájit ochranu přírody v národních parcích. Výzvu poslancům Zachraňme národní parky do dnešního dne podpořilo více než 51 000 občanů. Za sněmovní verzi se postavily také necelé čtyři stovky vědců a akademiků nebo 24 šumavských spolků místních občanů či pět šumavských obcí [6].
Vládní návrh zákona nyní může ještě vetovat prezident Miloš Zeman, který už dříve avizoval, že tak učiní. V takovém případě se návrh vrátí k opakovanému hlasování do Poslanecké sněmovny. Pokud jej poslanci i přes veto prezidenta napotřetí podpoří, stane se definitivně platným.
Martin Voráč, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA, řekl:
„Poslanci dnes potvrdili nová pozitivní pravidla pro naše čtyři národní parky, přestože prezident Miloš Zeman i ODS velmi usilovali o opak. Cílem národních parků by tak mohl být svobodný vývoj přírody na více než polovině jejich území, jak je to běžné v národních parcích Evropy. Nový zákon také zákazem dalšího rozprodeje státních pozemků lépe brání novým pozemkovým spekulacím a tak i zástavbě malebné krajiny. Obáváme se, že to právě nejvíc vadí vlivným lidem s vazbami na regionální politiky, kteří dříve nakoupili pozemky v NP Šumava s vidinou jejich převodu na stavební parcely.“
„Prezident Miloš Zeman už avizoval, že bude novelu vetovat. Tím však vytvoří prostor zákulisní bitvě o „změnu názoru“ některých poslanců tak, aby v opakovaném hlasování za měsíc nezískala minimálně potřebných 101 hlasů. Proti takovým praktikám a naopak pro ochranu divoké přírody a harmonické krajiny se však ve výzvě Zachraňme národní parky vyslovilo za pouhý měsíc více než 51 tisíc lidí. A další se budou připojovat, dokud nebude novela zákona o ochraně přírody schválena do třetice.“
Poznámky:
[1] http://hnutiduha.cz/aktualne/poslanci-odhlasovali-nova-pravidla-pro-naro...
[2] http://hnutiduha.cz/aktualne/senatori-dnes-navrhli-znicit-ceske-narodni-...
[3] http://zpravy.idnes.cz/prezident-zeman-projev-snemovna-narodni-park-suma... nebo https://www.respekt.cz/spolecnost/vyschl-pramen-vltavy-a-nezachrani-ho-a...
[4] http://hnutiduha.cz/aktualne/senatni-verze-zakona-s-novymi-pravidly-pro-...
[5] http://hnutiduha.cz/aktualne/miliony-miliardy-pro-narodni-parky
[6] http://hnutiduha.cz/aktualne/ctyri-stovky-akademiku-vcetne-rektoru-vysok...
|