Nizozemský parlament dnes začíná projednávat antifosilní zákon. Stojí za ním většina poslanců

Británie přijala přelomový zákon právě před sedmi lety. Kdy se jej dočkáme i my?

V den, kdy Británie slaví sedm let velmi úspěšného fungování tamního antifosilního zákona [1] a jen čtyři dny před začátkem klíčového globálního summitu o změně klimatu v Paříži, začíná dnes nizozemský parlament projednávat antifosilní zákon. Země tulipánů tak může být letos po Francii druhou zemí, která přijme závazná pravidla pro snížení skleníkových emisí a odbourávání závislosti na fosilních palivech.

Vládní sociální demokraté předložili návrh spolu s opozičními zelenými [2] a mají tak na své straně potřebnou většinu zákonodárců.

Přelomová legislativa závazně stanoví, že se spotřeba fosilních paliv v zemi sníží o 55 procent do roku 2030, v roce 2050 pak bude Nizozemsko závislé na uhlí, ropě a plynu jen z pouhých pěti procent. V tomto roce také plánuje již vyrábět všechnu energii z obnovitelných zdrojů.

Zákon – bude-li schválen – dá nizozemské ekonomice jasný směr. Vláda bude povinna na každých pět let připravit konkrétní opatření, jak snížit plýtvání energii a zvýšit výrobu z čistých domácích zdrojů.

Británie se za sedm let fungování zákona zbavila již pětiny své fosilní závislosti, přitom průmyslové výroba vzrostla o šest procent a zaměstnanost o pět Legislativu, která stanovuje závazné cíle a tempo pro snížení závislosti na dovozu ropy, plynu a uhelných dolech, přijaly také Rakousko, Dánsko, Švédsko, Finsko, Francie, belgické Valonsko či nejprůmyslovější německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko.

Vláda Bohuslava Sobotky se k antifosilnímu zákonu zavázala již ve svém programovém prohlášení [3]. Podporují jej i opoziční TOP 09, Starostové a nezávislí i KSČM [4]. Věcný návrh zákona už připravilo ministerstvo životního prostředí, ale vláda stále otálí s jeho schválením.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Většina nizozemského parlamentu stojí za antifosilním zákonem. Podobnou podporu má zákon i v naší poslanecké sněmovně. ČSSD, ANO a KDU-ČSL jej mají už dva roky v koaliční smlouvě i programovém prohlášení vlády, největší opoziční strany jsou také pro. Je potřeba, aby vláda konečně přestala přešlapovat, zákon schválila a poslala jej poslancům co nejdříve.“

 

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

[1] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/britove-uz-nemaji-s-parizi-problemy

2] https://groenlinks.nl/nieuws/groenlinks-en-pvda-presenteren-klimaatwet

[3] Program vlády slibuje srazit kritickou závislost na fosilních palivech a zlepšit recyklaci odpadu: www.hnutiduha.cz/aktualne/program-vlady-slibuje-srazit-kritickou-zavislost-na-fosilnich-palivech-zlepsit-recyklaci

[4] Karel Schwarzenberg: podporujeme zákon ke snížení závislosti na fosilních palivech:

www.hnutiduha.cz/aktualne/karel-schwarzenberg-podporujeme-zakon-ke-snizeni-zavislosti-na-fosilnich-palivech

Šítky aktuality: