Nepřijatelné! Elektrárna Počerady chce prodloužit výjimku a vypouštět nadlimitní množství rtuti až do roku 2027

Tisková zpráva Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a Frank Bold

Nepřijatelné! Elektrárna Počerady chce prodloužit výjimku a vypouštět nadlimitní množství rtuti až do roku 2027 


Praha/Ústí nad Labem - 8. ledna 2024: Provozovatel hnědouhelné elektrárny Počerady, která spadá do energetického impéria kontroverzního uhlobarona Pavla Tykače, si podal žádost o prodloužení současné emisní výjimky. Současná výjimka pro rtuť má končit u dvou kotlů 30. 6. 2024, pro jeden kotel 31. 12. 2024 a pro poslední dva 30. 6. 2025. Provozovatel ji chce u všech kotlů prodloužit až do konce dubna 2027. Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí DUHA a expertní skupina Frank Bold považují udělení takové výjimky za nepřijatelné a v rozporu se zákonem. Organizace se nyní do správního řízení o výjimce přihlásí. 

Elektrárnu Počerady koupila skupina Sev.en od polostátní firmy ČEZ. Původně ji měla převzít nyní - v roce 2024. Firmy se ale domluvily na předání už ke konci roku 2020. Důvodem pro rychlejší předání elektrárny měla být podle vyjádření nového vlastníka paradoxně příprava na včasné splnění emisních limitů

Již první emisní výjimka pro Počerady byla udělena s tím, že v době jejího trvání provozovatel nainstaluje filtrační technologii, aby limity splnil. Pokud provozovatel prodloužení výjimky nezíská, bude muset na dvou blocích snížit emise a zajistit splnění limitů. O prodloužení výjimky budou nyní rozhodovat úředníci na Krajském úřadě Ústeckého kraje, proti jejich rozhodnutí však mohou účastníci řízení podat odvolání k Ministerstvu životního prostředí. Současná vláda přitom ve svém programovém prohlášení na straně 50 uvádí, že chce výjimky umožňující znečišťování ovzduší omezovat.

Emisní limity, které platí od roku 2021, nařizují znečišťovatelům nevypouštět více než 7 mikrogramů rtuti na metr krychlový spalin. V současnosti může elektrárna Počerady kvůli udělené výjimce vypouštět 28 mikrogramů rtuti na metr krychlový, reálně však v letech 2021 a 2022 elektrárna dosahovala emisní koncentrace ve výši 15 - 17 ug/m3. Nová výjimka má mít limit v rozmezí 22 a 26 ug/m3, takže pokud úředníci výjimku udělí, může se dokonce stát, že v budoucnu bude elektrárna vypouštět více rtuti než nyní. Absolutní množství emisí rtuti se ročně pohybovalo v rozmezí 338 až 339 kilogramů za roku, což je více než trojnásobek maximálního množství, které by Počerady mohly vypouštět, kdyby limity plnily (76 - 112 kg/rok). 


Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:

“Elektrárna Počerady dostala před několika lety výjimku z emisních limitů - a stala se tak jedním z největších zdrojů toxické rtuti do ovzduší - proto, aby do termínů, které si provozovatel sám stanovil, znečišťování rtutí snížila. Źádost o návaznou výjimku o další 2 roky je tedy absolutní drzost a bezohlednost k životnímu prostředí a zdraví lidí. Jedná se o klasickou salámovou metodu. Napřed výjimka na tři až čtyři roky, nyní prodloužení na šest. Co by asi tak přišlo potom? Že by další prodloužení? Úřady takový přístup nesmí tolerovat.” 


Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká: 

“Uhlobaron Pavel Tykač musí být ten největší chudák mezi miliardáři. Na energetické krizi sice vydělal přes 90 miliard korun, které mu zaplatili obyčejní lidé v platbách za elektřinu a teplo, ale zřejmě musel všechny tyhle peníze někde prošustrovat, nebo mu je někdo ukradl. Jak jinak lze vysvětlit, že nemá na investici do nových filtrů pro elektrárnu Počerady? Vzhledem k tomu, jakým způsobem jeho jmění narostlo, jde pro Tykače o drobné. Přesto je odmítá investovat do životního prostředí a do zdraví lidí.”

Eliška Beranová, právnička expertní skupiny Frank Bold, říká: 

“Provozovateli elektrárny Počerady byla v roce 2021 udělena emisní výjimka, aby získal dodatečný čas na instalaci potřebných technologií k odstraňování rtuti. Již tehdy jsme upozorňovali, že rozhodnutí o výjimce neobsahuje dostatečné záruky, které by provozovatele opravdu vedly k úpravám elektrárny v požadovaném časovém úseku. To se nyní plně projevilo - provozovatel po dobu trvání výjimky nic nedělal a nyní pouze žádá o delší výjimku. Takový postup je zjevně v rozporu se smyslem zákona o integrované prevenci. Divila bych se, pokud by krajský úřad takovou výjimku znovu povolil.”

Kontakty:

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz 
Eliška Beranová, Frank Bold, +420 773 759 209, eliska.beranova@frankbold.org 
Lukáš Hrábek, Greenpeace, 603 443 140, lukas.hrabek@greenpeace.org