Čtyři stovky akademiků včetně rektorů vysokých škol a předsedy AV, desítky organizací a 45 500 lidí žádá poslance, aby dnes potvrdili svůj návrh zákona o národních parcích a odmítli ničivou verzi Senátu

Razantní odmítnutí vědců, kulturních osobností i veřejnosti vyvolal návrh zákona o národních parcích přijatý před měsícem Senátem. Stovky akademiků, desítky domácích i zahraničních organizací a 45 500 občanů vyzvalo poslankyně a poslance, aby v dnešním hlasování odmítli nekompetentní a destruktivní senátní novelu a potvrdili svůj dřívější návrh zákona. Přijetí senátního zákona by podkopalo ochranu nejcennějších klenotů naší přírody. Z národních parků by zbyl jenom název.

Proto se před dnešním hlasováním Sněmovny uskuteční od 11.55 na Malostranském náměstí veřejné shromáždění a předání občanské výzvy poslancům. Na mítinku vystoupí poslanci, senátoři, vědci i umělci, kteří podporují ochranu divoké přírody v národních parcích a kvalitní zákon. Pozvánka je v příloze a zde: https://www.facebook.com/events/1455643567780190/. 

Silný názor na ochranu národních parků dala najevo i veřejnost. Aktuální výzvu k odmítnutí senátního návrhu a podpoře původní sněmovní verze zákona podepsalo za pouhé čtyři týdny 45 000 lidí a rychle přibývají další: https://www.zachranmenarodniparky.cz/. Starší petici za dobrý zákon o NP Šumava podepsalo dosud 62 600 lidí - http://www.hnutiduha.cz/petice/.

Senátní návrh odmítá ve svém stanovisku 24 šumavských spolků místních občanů i pět šumavských obcí (Lenora, Prášily, Srní, Želnava a Kubova Huť). Starostové i představitelé spolků se ohrazují proti názoru, že NP omezuje kvalitní život místních lidí a argumentují, že přínosy NP nesrovnatelně převyšují příslušná omezení [1].

K ochraně divoké přírody v národních parcích a odmítnutí senátní verze zákona vyzvala Sněmovnu celá řada osobností a organizací, např. Učená společnost ČR - cca sedmdesát významných profesorů včetně předsedy Akademie věd ČR či rektora Karlovy Univerzity [2].

Stanovisko platformy Vědci pro Šumavu podpořilo 386 vědců včetně 40 vedoucích představitelů vysokých škol (rektorů, děkanů ad.), 140 profesorů či docentů a také celé vědecké a odborné instituce - 14 vysokých škol, vědeckých ústavů a odborných společností i čtyři bývalí ministři životního prostředí [3]. Kompletní seznam a znění výzvy je zde [4]. Toto stanovisko podpořila také Komise pro životní prostředí Akademie věd. Proti senátní novele vystoupila i právnická fakulta UK, která upozornila na její právní chyby a chaotičnost [5].

Stanovisko vědců podpořila i řada odborníků z lesnických fakult včetně rektora Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity. Dopis Sněmovně, v němž odmítli návrhy Senátu, poslali ředitelé všech čtyř národních parků [6]. Našich národních parků se zastaly i zahraniční organizace. Evropská federace národních parků Europarc zaslala stanovisko podepsané jejím prezidentem Ignace Schops. Oceňuje novelu schválenou poslanci v prosinci a naopak varuje před změnami navrženými Senátem. Dopis Sněmovně poslal také BirdLife Europe and Central Asia sdružující organizace na ochranu ptáků a přírody z celé Evropy a 21 slovenských ochranářských organizaci [7].

Již dříve apelovalo na ochranu Šumavy nesčetně odborníků a vědeckých pracovišť od nás i ze zahraničí. Jejich přehled a seznam nejvýznamnějších stanovisek je zde [8]. Nejvýznamnější z nich je loňská rezoluce Světového kongresu ochrany přírody, která vyjadřuje názor Mezinárodní unie pro ochranu přírody, nejrespektovanější světové organizace, jíž je i Česká republika členem [9].

Poslance vyzvalo k odmítnutí senátního a schválení původního sněmovního návrhu také několik desítek kulturních osobností, například Dan Bárta, Pavel Nový (rodák ze Železné Rudy), Lenka Krobotová, Aneta Langerová, Tereza Kostková, Lenka Dusilová, David Prachař či skupiny The Tap Tap, Please The Trees, Priessnitz nebo Epydemye. Vyjádření některých umělců najdete zde [10]. Již dříve petici za dobrý zákon o NP Šumava podpořilo 53 známých herců, hudebníků, výtvarníků a dalších umělců, mezi nimu např. Jiří Suchý, Petr Vacek, Vojtěch Dyk, Kryštof Hádek, Ivan Trojan, Věra Čáslavská či Jan Hřebejk. Celý seznam je zde [11].

Národní parky u nás pokrývají pouze 1,5 % území a jejich prioritním posláním je ochrana vzácné přírody a krajiny. Jejich turistická přitažlivost podporuje místní ekonomiku a je hlavním přínosem pro místní obyvatele. Senátní návrhy zákona jsou bezprecedentním popřením smyslu národních parků tak, jak jsou vnímány u nás i všude ve světě [12].

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů Hnutí DUHA, řekl:
“Sněmovní verze zákona není dokonalá a Hnutí DUHA i přírodovědci k ní mají určité výhrady. Je však jednoznačně lepší než současná pravidla a posouvá ochranu národních parků o krok vpřed v duchu moderních trendů celosvětové ochrany přírody.“
“Obrovská veřejná i odborná podpora výzvy za záchranu národních parků velmi jasně ukázala všem politikům, že lidem na ochraně našeho přírodního bohatství záleží a nenechají je zničit. Máme z toho obrovskou radost.”


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1].http://www.jcted.cz/prachaticko/proc-pet-obci-nesouhlasi-s-postojem-sena...

[2] http://ceskadivocina.cz/project/pres-70-profesoru-kritizuje-senatni-pozm...

[3] http://ceskadivocina.cz/project/temer-400-vedcu-podporilo-vyzvu-poslancu...

[4]  http://www.sumava-kurovec.cz/include/Vyzva%20vedcu.pdf

[5] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/senatni-verze-zakona-s-novymi-pravidly-...
http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/02/stanovisko_kpz...

[6] http://www.npcs.cz/reditele-chceme-dal-chranit-skutecne-narodni-parky

[7]   http://www.hnutiduha.cz/aktualne/ochranci-prirody-evropskych-zemi-se-zas...

[8]  http://www.sumava-kurovec.cz/

[9]  http://hnutiduha.cz/aktualne/tricet-statu-sveta-vyzyva-k-lepsi-ochrane-n...

[10]  https://www.facebook.com/CeskaDivocina/photos/?tab=album&album_id=13...

[11]  http://hnutiduha.cz/aktualne/znami-herci-zpevaci-spisovatele-dalsich-61-...

[12] Ruší dlouhodobý cíl národních parků chránit nerušený vývoj přírody alespoň na polovině jejich území (úprava § 15). To je přitom hlavním smyslem existence národních parků všude ve světě. Divokou přírodu bychom tak v našich národních parcích viděli jen na malých plochách.
Jako hlavní cíl zóny kulturní krajiny deklaruje rozvoj obcí (úprava § 18 odst. 1 písm. d), přičemž tato zóna může dle senátorského návrhu pokrývat třeba i polovinu území národních parků (úprava § 18 odst. 1 písm. c). Hrozí tak masivní výstavba a přeměna harmonické krajiny na lunaparky.
Umožňuje převést velkou část lesů národních parků do režimu trvalého lesnického hospodaření a těžby dřeva (úprava § 18 odst. 1 písm. c).
Umožňuje v národních parcích budovat přehrady (úprava § 16 odst. 1 písm. h).
V přírodní zóně, která má chránit divočinu, umožňuje lovit veškerou zvěř (úprava § 18a odst. 1 písm. d) a pod záminkou protipožárních opatření budovat asfaltové cesty či umělé vodní nádrže (úprava § 18a odst. 1 písm. b).
Nařizuje v Radě národních parků dohodnout klíčové dokumenty jako zonace či vymezení klidových území pouze s dotčenými obcemi a kraji a vylučuje ze smysluplné účasti vědce a další členy Rady, resp. jejich hlasu nedává žádnou váhu (úprava § 20 odst. 3 a 4).

Podpořeno nadací Euronatur. www.euronatur.org

Šítky aktuality: