ČSÚ hlásí propad českého stavebnictví – pomohly by větší investice do Zelené úsporám

V té první bylo 22 miliard, v té nynější je jen jedna.

Noví ministři by měli urychleně vyčlenit mnohem větší prostředky do pokračování Zelené úsporám, aby zastavili propad českého stavebnictví. Zatímco do první Zelené úsporám bylo investováno celkově 22 miliard korun a poptávka stále mnohonásobně převyšovala nabídku, současná Nová zelená úsporám odcházejícího ministra Chalupy (ODS) má do konce roku jen jednu miliardu. Poukázalo na to Hnutí DUHA v reakci na dnešní čísla ČSÚ, podle kterého se sektor už propadl o 15,5 procenta [1].

Ekologická organizace prosazuje, aby stát investoval mnohem více do nového programu, který bude pomáhat se zateplováním budov, výměnou topení za moderní kotle na peletky, instalací solárních kolektorů k ohřívání vody, budováním pasivních domů a podobně. Sníží tak závislost domácností na dražším a dražším vytápění uhlím a plynem – a přitom rozhýbe stavebnictví i přidružené obory.

Ekonomové Miroslav Zámečník, člen NERV, a Tomáš Lhoták ve studii pro Hnutí DUHA spočetli, že program, který by každý rok snížil závislost české ekonomiky na fosilních palivech o necelé jedno procento, každoročně vytvoří 32 miliard korun hrubého domácího produktu a zajistí 31 tisíc stabilních pracovních míst [2].

Hnutí DUHA nicméně poukazuje, že klesá i průmyslová výroba – a česká ekonomika proto potřebuje impuls pro nová, progresivní odvětví. Potřebuje také zbavit se silné závislosti na dražších a dražších fosilních palivech, která ji tíží jako koule na noze. Proto navrhlo nový zákon po vzoru Velké Británie nebo Rakouska, který určí tempo, jakým země bude snižovat svoji spotřebu uhlí, ropy a plynu [3]. Rozhýbe investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy a pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu, čistá energie nebo české potraviny v obchodech.

Jiří Koželouh, energetický expert z Hnutí DUHA, řekl:
„Stát by měl urychleně zasáhnout a vyčlenit mnohonásobně více peněz na program, který pomůže domácnostem se zateplováním domů. Bude to znamenat desítky tisíc zakázek zejména pro menší české stavební firmy.“
„Můžeme se tak zbavit závislosti na dražších a dražších fosilních palivech. Na stole leží zákon podle britského vzoru, který rozhýbe nová perspektivní odvětví a srazí rodinné účty.“

Poznámky:
[1] ČSÚ dnes uvedl, že české stavebnictví v květnu prohloubilo meziroční propad na 15,5 %: www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/csta070813.doc
[2] Přehledné shrnutí studie v infografice na: www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/prinosy_zateplovani_...
[3] Bližší informace o navrhovaném českém zákoně a iniciativě Velká výzva: www.velkavyzva.cz/content/files/DOKUMENTY/1/www-brozurka-www.pdf



Tisková zpráva vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Šítky aktuality: