ANO a ČSSD s podporou ODS podrazily před volbami občany. Vládní koalice porušila jasný závazek a nezabránila největšímu škrtu občanských práv po roce 1989
Špatný stavební zákon je třeba rychle opravit a práva lidem vrátit. Ti se nyní musí bránit jinak
Poslanecká sněmovna právě schválila svou novelu stavebního zákona, která nic neřeší, ale bere lidem právo účastnit se svými spolky povolování staveb. Občané toto demokratické právo, zaručené Ústavou, mezinárodními dohodami ČR i programovým prohlášením vlády, měli a dobře využívali plných dvacet pět let [1]. Vládní koalice, která má ve Sněmovně pohodlnou většinu, přitom dala občanům jasný slib, že jejich práva nezruší. Tento slib kromě KDU jednoznačně a vědomě porušila a sociální demokracii a ANO tedy hrozí před volbami naprostá ztráta důvěry.
Pro účast občanů a proti špatné novele se vyslovily tisíce lidí, renomovaní právníci čtyř univerzit, pět někdejších ministrů životního prostředí, řada veřejně činných osobností i statečných politiků včetně prvního českého premiéra Petra Pitharta [2].
Ekologické organizace a spolky avizují, že se nevzdají a s podporou veřejnosti prosadí vrácení tohoto zásadního občanského práva. Lidé se budou nyní muset o to víc bránit proti ničení svého prostředí a krajiny jinými než úředními cestami, například tlačit na místní, krajské i celostátní politiky, využívat média a organizovat petice i protestní akce.
Poslanci nejprve odmítli senátní verzi novely a poté schválili svou vlastní s převahou 117 hlasů. Pro neschválení špatného zákona tedy chybělo 16 hlasů. Na vyloučení občanů mají hlavní podíl poslanci ANO, ČSSD a ODS. Pro občanská práva byla naopak celá TOP09, většina lidovců a několik poslanců z ČSSD, ANO a KSČM. Ministr Brabec hlasoval pro stavební novelu, selhal tedy v obraně občanů i svého rezortního zákona o ochraně přírody, jehož paragraf o účasti občanů byl novelou vytunelován. Naopak nejstatečnějším obráncem občanů byl předseda výboru pro životní prostředí Robin Bohnisch. Výsledky hlasování jsou zde http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=66599&l=cz,
záznam z jednání zde: http://www.psp.cz/eknih/2013ps/stenprot/059schuz/s059020.htm
Lidé nyní nebudou moci nadále spolurozhodovat úřední cestou o tom, chtějí-li v sousedství park či obchodní dům, na okraji města louku či developerskou zástavbu nebo průmyslový provoz a za vesnicí les či skládku nebo lom. Občané přitom svou znalostí a zájmem o prostředí i aktivitou ochránili za uplynulých dvacet pět let velké množství cenných míst a zabránili úředním nepravostem i nelegálnímu postupu investorů [3]. Aktivní lidé se tak zasloužili o ochranu cenné krajiny, čistého prostředí i zdravou demokracii. Lze očekávat, že vzniklý stav povede k nárůstu jiných, neúředních cest prosazování občanských zájmů.
Vládní novela stavebního zákona měla zrychlit a zjednodušit povolování staveb. To ekologické organizace aktivně podporují [4]. Ministryni Karle Šlechtové (ANO) se však kvůli odporu ministerstev nepodařilo prosadit takový návrh novely, který by vládní úkol zajistil. Předložila ve Sněmovně zákon, který nic neřeší.
Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) jej doplnil o návrh na vyškrtnutí občanů z rozhodování o stavbách. Ministryně Šlechtová vzápětí poslancům i médiím nepravdivě tvrdila, že návrh nevyřadí spolky z rozhodování. Poslanci jej pak bohužel skutečně schválili. Pro Foldynův návrh hlasovali zejména poslanci ANO, TOP09, KSČM a ODS a menší část ČSSD. Naopak KDU-ČSL byla proti, stejně jako většina ČSSD.
Poté, co Sněmovna zaútočila na občanská práva, psali lidé senátorům a senátorkám. Apelovali na ně také právníci ze čtyř českých univerzit. Ústavně-právní výbor Senátu navrhl novelu zamítnout pro rozpor s Ústavou. Skupina statečných senátorů se pokusila novelu opravit, pro dobrý návrh bohužel chybělo jen pět hlasů. Senát tak poslal do Sněmovny jen dílčí úpravy, ale vyřazení veřejnosti z rozhodování neodstranil. V krátkém čase navíc nebylo možné novelu přepracovat tak, aby skutečně zjednodušila a zrychlila rozhodování o stavbách.
Navzdory velkému tlaku veřejnosti, osobností a odborníků však vládní koalice s výjimkou lidovců selhala, svůj závazek lidem hrubě porušila a poslanci nakonec nic neřešící a škodlivou novelu stavebního zákona schválili.
Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:
“Úřední chyby a průtahy je třeba odstraňovat, nikoliv zakazovat, aby se o nich mluvilo a aby se řešily. Věříme, že větší šanci uspět v nadcházejících volbách mají politici, kteří podporují skutečně transparentní, kvalitní a rychlé rozhodování o stavbách. Naopak by lidé neměli volit ty, kdo problémy se zdlouhavým rozhodováním o stavbách právě zametli pod koberec.”
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Pro vládní koalici je to selhání, ale pro občany morální vítězství. Společně jsme ukázali, že nám na našich právech záleží a budeme se o ně dále rvát. Ještě jsme neřekli poslední slovo. Stále platí, že stavby je třeba urychlit a to aktuálně přijatá novela zákona nedělá. Špatnou stavební novelu bude tedy stejně nutné opravit další novelou a budeme trvat na tom, aby její součástí bylo i vrácení práv lidem. Lidé se teď také budou muset o to víc bránit proti ničení svého prostředí a krajiny jinými než úředními cestami, například tlačit na místní, krajské a celostátní politiky, využívat média a organizovat petice a protestní akce.”
Edvard Sequens, předseda spolku Calla, řekl:
“Zákonodárci se rozhodli sebrat právo lidem vyjadřovat se kromě jiného také k průzkumům pro úložiště radioaktivních odpadů nebo pro těžbu surovin. Namísto trpělivého vyjednávání a předkládání argumentů lidem, kterým ten či onen záměr negativně zasáhne do života, se poslanci i senátoři rozhodli vykročit na Východ k autokraciím.”
Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] Toto právo dal lidem progresivní zákon o ochraně přírody a krajiny, dílo první české vlády Petra Pitharta, viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-114, paragraf 70 účast veřejnosti
[2] www.vrattelidemprava.cz
[3] http://www.zelenykruh.cz/wp-content/uploads/2016/02/Hlas_verejnosti.pdf
[4] Zelený kruh sdružující ekologické organizace a Nadace VIA shrnuly základní principy pro rychlejší, kvalitnější a transparentní rozhodování do společné výzvy Za spravedlivé rozhodování o stavbách (bit.ly/vyzvaZK). Výzvu již podporuje 120 organizací a více než tisíc architektů, stavařů, ekonomů, ekologů, ochranářů, novinářů, politiků a dalších občanů. S rostoucí veřejnou podporou již několik let opakovaně vyzýváme státní úředníky a zákonodárce ke zjednodušení a zrychlení rozhodování o stavbách. Stejně vystupoval zástupce ekologických organizací v meziresortní skupině pro přípravu novely stavebního zákona, kam byl přizván ministerstvem pro místní rozvoj.