Uhelné doly v ČR

Propočty potvrzují: Česká republika se může postupně zbavit závislosti na povrchové těžbě uhlí, pokud rozhýbeme zelené inovace a investice do chytrých domů.

Severní Čechy

Povrchové doly převracejí krajinu v severních Čechách vzhůru nohama. Od války zde padlo za oběť těžbě uhlí více než 80 obcí a měst. Doly v posledních desetiletích doslova převrátily naruby stovky čtverečních kilometrů zdejší krajiny.

  • Víte, že? Někteří lidé v Podkrušnohoří se za život museli stěhovat i třikrát, protože rypadla za pár let doputovala také k jejich novému domovu.

Proto v roce 1991 vláda stanovila hranice, za které nesmí povrchové doly postoupit. Takzvané limity těžby chrání zbývající obce a města v uhelné pánvi před zbouráním.

Zdravá ekonomika

Limity také pomáhají oživit místní ekonomiku. Ústecký kraj se díky nim zbavuje špatné pověsti bezútěšného místa, kde se nedá žít a nemá smysl podnikat. Stěhují se sem nová průmyslová odvětví a vznikají úspěšné firmy.

  • Víte, že? Knauf v Krupce u Teplic – uprostřed donedávna uhelného kraje – každoročně vyrobí izolační materiály, které srazí účty za teplo domácnostem v 80 tisících rodinných domů.

Obce na hraně

Uhelné společnosti požadují, aby stát zrušil ochranu a povolil bourání dalších obcí na Mostecku. Doly by pak mohly připravit o domy více než 2000 lidí.

Řešení

Ale Pačesova komise, kterou řídil bývalý předseda Akademie věd, spočetla, že rozumné možnosti k zateplování českých domů uspoří asi dvakrát více energie, než by šlo získat rozšiřováním uhelných dolů.

Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda vytvořila nový Program energetické nezávislosti, který statisícům domácností pomůže s důkladnou energetickou renovací budov:

  • zateplením domů,
  • výměnou oken,
  • obměnou topných soustav,
  • vybavením domů kotly na biomasu a solárními kolektory na střechách.

Stát by také měl pomoci s budováním obecních výtopen na biomasu, které zajistí levné a čisté vytápění domácím palivem.

  • Víte, že? Město Třebíč vytápí biomasou čtyři pětiny domácností.

Každý může mít útulný, teplý a zdravý domov – a vytápění českých domů se zbaví nechtěné závislosti na obřích uhelných dolech.

Štítky: