Publikace

Infolisty: Změny v české zemědělské krajině

Infolisty: Změny v české zemědělské krajině

Ve třech krátkých infolistech se můžete seznámit s českou zemědělskou krajinou. S jejími proměnami, aktuálními problémy i výzvami, na které musíme krajinu připravit. Najdete v nich spoustu faktů i praktických informací. 

Jak se dělá Úvodní strana publikace Živý region: Zpráva o našich zkušenostech posbíraných na cestě k němu

Jak se dělá Živý region: Zpráva o našich zkušenostech posbíraných na cestě k němu

V západní Evropě je koncept BIO regionů zavedený a funguje, v Česku se ale oblasti založené na spolupráci místních lidí, veřejné a soukromé sféry, na krátkých dodavatelských řetězcích a ekologickém zemědělství zatím reálně nedostaly. V této publikaci se dočtete o první vlaštovce – projektu Živého regionu Tišnovsko. Jak vznikal? Jak se nám to společně povedlo? A jaká úskalí na nás číhala? Neváhejte se začíst!

Otevřený dopis Nekulovi: V Monitorovacím výboru Společné zemědělské politiky nesmí chybět organizace zastupující občanskou společnost.

V Monitorovacím výboru Společné zemědělské politiky nesmí chybět organizace zastupující občanskou společnost. Neopomíjejte transparentní a participativní procesy v dohledu nad veřejnými prostředky.

Atlas hmyzu: fakta a data o parťácích a škůdcích v zemědělství

Hmyz je základní součástí života v našem světě. To, jak obrovský je jeho úhyn v Evropě i na celém světě, je katastrofální. Tento atlas nabízí na 60 stranách a za pomoci více než 80 grafik stěžejní informace o jeho významu.

Pesticidy jsou stále významným rizikem – stát musí konat

Tento poziční dokument Hnutí DUHA navazuje na Metaanalýzu k problematice pesticidů v zemědělství

Strategické plány SZP: Zelená dohoda, nebo žádná dohoda?

Pročtěte si hloubkovou analýzu případů ze sedmi zemí: Rakouska, České republiky, Dánska, Malty, Polska, Španělska a Švédska. Prezentuje shrnutí analýz zpracovaných členskými organizacemi sítě Přátelé země (Friends of the Earth). Zaměřuje se na pravděpodobný přínos plánů k cílům Zelené dohody pro Evropu (dále jen „EZD“) v oblasti zemědělství, zejména na strategii „Farm to Fork“ a „Strategii v oblasti biologické rozmanitosti”, a na pravděpodobný dopad na drobné zemědělce a producenty a na spravedlivé pracovní podmínky pro pracovníky v zemědělství.

Otevřený dopis ministru Jurečkovi a jeho nástupci Nekulovi

Pro dosažení cílů nové vlády je potřeba změnit návrh nastavení zemědělských dotací

Atlas masa

Příběhy a fakta o zvířatech, která jíme.

Dovoz a vývoz potravin po česku

Česká republika v roce 2010 dovezla potraviny za více než 130 miliard korun [1]. Zároveň ale vyvezla potraviny v hodnotě 94 miliard korun. Oproti roku 2000 tato čísla představují čtyřnásobný nárůst [2]. Evropou korzují desetitisíce zcela nadbytečných kamionů. A český zákazník má problém koupit místní jablko. Jaké jsou další souvislosti této bizarní reality?

Stránky