Jaderné elektrárny

Mamutí atomové elektrárny jsou nákladné a při jejich provozu vznikají statisíce tun toxického odpadu.

Páteř evropského hospodářství se odvrací od atomu: Německo, Švýcarsko, Belgie, Itálie. Ale jaderné elektrárny se nestaví ani jinde.

Příčina: jsou moc nákladné. Během posledních více než dvaceti let v Evropě začala stavba pouhých dvou reaktorů a oba projekty se topí v rozsáhlých problémech – jejich dokončení se soustavně odkládá a neúnosně se prodražují.

Proč nestavět více reaktorů

Hnutí DUHA se domnívá, že by Česko mělo pokračovat v provozu atomových reaktorů, které už má, ale nestavět další. Jaderné elektrárny mají nesporné přednosti – například malé exhalace. Ale mají také několik důležitých nevýhod:

  • Ekonomické náklady: Výstavba jaderné elektrárny je extrémně drahá a investoři se bojí vysokého finančního rizika. Peníze by potom chyběly na důležitější investice, především vylepšování energetické efektivnosti.
  • Kam s odpadem? České jaderné elektrárny každý rok vyrobí přes sto tun vysoce radioaktivního vyhořelého paliva – odpadu, se kterým si nevíme rady. Máme zvyšovat výrobu toxického odpadu dříve, než se podaří postavit konečné úložiště?
  • Toxické doly: Uran do atomových reaktorů pochází z dolů, které poškozují krajinu a nechávají za sebou statisíce tun nebezpečných odpadů.

Atomový export

Politici a ČEZ vícekrát slibovali, že nová jaderná elektrárna umožní vyrábět méně špinavé elektřiny z uhlí. Ale nikdy to nesplnili.

Naopak: návrhy energetické koncepce opakovaně plánují další atomové reaktory a zároveň rozšiřování uhelných dolů. Důvod: energetické společnosti chtějí přebytečnou elektřinu vyvážet. Ale radioaktivní odpady (a také krajina převrácená naruby uhelnými doly) nám zůstanou doma.

  • Víte, že? Česká republika už nyní patří mezi pět největších vývozců elektřiny na celém světě.

Bez předražených reaktorů se obejdeme

Atomové reaktory rozhodně nejsou pilířem naší energetiky. Tvoří pouze 17 % české výroby energie.

Hnutí DUHA a jiné ekologické organizace nechaly sestavit koncepci Chytrá energie. Experti v ní propočetli, že díky investicím do kreativních technologií lze zajistit dostatek elektřiny pro českou ekonomiku i domácnosti bez dalších jaderných reaktorů a uhelných dolů.

Chytrý průmysl

Česká ekonomika totiž nyní na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu spotřebuje čtvrté největší množství energie z celé EU.

Místo drahých atomových reaktorů má smysl investovat spíše do toho, abychom vyráběli více s menší spotřebou. Efektivnější výroba – na rozdíl od jaderných elektráren – ušetří miliardy korun ročně, a tím vylepší konkurenceschopnost domácího průmyslu.

  • Víte, že? Energetickou náročnost českého průmyslu lze už se současnými moderními technologiemi vylepšit o 23 %, což je ekvivalent celého Temelína.

Férové podmínky?

Ale hlavní otázka není, zda nové jaderné bloky stavět, nýbrž za jakých podmínek by to vůbec padalo v úvahu.

Prvním krokem musí být férové, rovné podmínky na trhu. Atomové elektrárny se koupou ve finančních výhodách. Oproti tomu moderní využití energie z obnovitelných zdrojů česká vláda potlačuje.

Hnutí DUHA požaduje, aby energetické společnosti nesly plnou odpovědnost za škody při případné jaderné havárii.

Radioaktivní odpady

České atomové elektrárny už vyrobily přes tisíc tun extrémně radioaktivních odpadů. Názory, jestli stavět další reaktory, se mohou lišit. Ale jedno je jisté: o tohle nebezpečné dědictví se stát musí postarat.
Stát už léta vede zákopovou válku s českými obcemi ze šesti míst, které vytipoval pro umístění úložiště radioaktivních odpadů. Hnutí DUHA prosazuje smírné řešení.

Štítky: