Německo může do roku 2030 zavřít polovinu uhelných zdrojů, sdělil tamní energetický regulátor

Pozítří se dozvíme, kolik jich může uzavřít ČR

„Německo může zredukovat kapacitu uhelných zdrojů na polovinu v následujících letech, pokud se povede plánované rozšíření elektrizační soustavy a postaví se plánované plynové elektrárny. Polovina uhelné kapacity může zmizet do roku 2030, aniž by to jakkoliv ohrozilo dodávky elektřiny,“ řekl Jochen Homann, prezident společnosti Bundesnetzagentur, německého regulátora v energetice [1].

Německo v rámci známé koncepce energetického přechodu Energiewende plánuje zvýšit podíl obnovitelných zdrojů z dnešní třetiny na 65 % v roce 2030 a do roku 2022 zároveň uzavřít jaderné elektrárny.

V nejbližších dvou dnech bude toto téma důležité i v ČR, neboť:

  • ve středu 23. května dopoledne budou velmi pravděpodobně hlasovat čeští poslanci a poslankyně o možnosti omezování uhelných elektráren neudělením výjimek z evropských limitů pro znečištění ovzduší i [2],
  • ve čtvrtek 24. května (10-11) ve Skautském institutu (Staroměstské náměstí 4/1, Praha 1) proběhne tisková konference organizací Aliance pro energetickou soběstačnost, CEE Bankwatch Network, Frank Bold, Glopolis a Hnutí DUHA se zahraničním expertem, která představí výsledky nové odborné studie společnosti Energynautics. Ta zkoumala dopady odstavení uhelných elektráren a rozvoje obnovitelných zdrojů do roku 2030 na provoz naší elektrizační soustavy.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Všem, kteří se vysmívají německé Energiewende, že kvůli zavírání jaderných reaktorů nemůže zajistit snížení emisí skleníkových plynů, nyní sklaplo. Nejenže se nová německá vláda chystá stanovit termín pro odchod od uhlí, ale nyní se ukázalo, že to zvládne i německá elektrická síť. Tím spíš odstavování uhelných elektráren zvládne česká soustava, z níž stát neplánuje předčasně vyřadit existující jaderné zdroje. Ve středu mohou poslanci a poslankyně stanovit férové podmínky pro plnění emisních limitů u uhelných elektráren, které v síti chtějí zůstat. Ve čtvrtek se pak dozvíme, kolik uhelných elektráren můžeme do roku 2030 zavřít v České republice.”

Kontakty:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] https://www.reuters.com/article/us-germany-coal-regulator/germany-could-...

[2] http://hnutiduha.cz/aktualne/budou-poslanci-pozitri-hlasovat-pro-nase-zd...

Šítky aktuality: