Dlouhé prsty pryč od Šumavy

Hnutí DUHA dnes před restaurací Hubert v Hluboké nad Vltavou – která je známá jako neformální kancelář kontroverzního podnikatele a politika ODS Pavla Dlouhého – požadovalo, aby „kníže z Hluboké“ dal ruce pryč od národního parku Šumava.

Ekologická organizace také zveřejnila mapu kmotrovy šumavské rodiny [1] - vzájemnými vazbami propojené skupiny podnikatelů a politiků, kteří usilují o otevření národního parku svým developerským záměrům. Nechybí v ní například hlubocký starosta a senátor ODS Tomáš Jirsa či vášnivý prosazovatel sporné lanovky na Hraničník, starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Dále se na ní objevují jména šumavského pozemkového magnáta a Dlouhého kolegy z bývalé privatizační komise Františka Šimka, majitele dalších pozemků nutných pro výstavbu zmiňované lanovky Jiřího Taliána, či vysokého důstojníka komunistické armády a nyní kontroverzního podnikatele s vazbami na Rusko Zdeňka Zbytka. Tváře podnikatelů s pochybnou pověstí pak rámují portréty jejich politických spojenců Václava Klause a Miloše Zemana, ale i hejtmana Jiřího Zimoly z ČSSD nebo člena regionální rady ODS a nového ředitele šumavského parku Jiřího Mánka.

Účastníci shromáždění upozornili, že hlavním důvodem kácení u Ptačího potoka na Šumavě není boj proti kůrovci. Jde především o okázalé pošlapání principů, na nichž národní park stojí, a otevření míst dosud ponecháných divoké přírodě a výletníkům, pro těžařské společnosti. To vše s dlouhodobým cílem usnadnit prosazení sporných developerských projektů.

Hnutí DUHA poukázalo, že nový zákon o národním parku, který coby svoji soukromou poslaneckou iniciativu – aby obešel vládu – připravil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, otevře Šumavu novým lanovkám, sjezdovkám a jiným obřím stavbám [2].

Na vliv jihočeského kmotra ODS Pavla Dlouhého upozornil již dříve například místopředseda vlády Karel Schwarzenberg: „V jižních Čechách se v lesnictví bez Dlouhého nic neděje. A on ví, že z pošumavských lesů je velmi kvalitní dříví," [3]. Deník MF DNES a týdeník Respekt uvedly, že právě v restauraci Hubert v Hluboké nad Vltavou se Pavel Dlouhý schází s politiky a podnikateli na lobbistických schůzkách [4].

Návrh zákona, který Tomáš Chalupa sestavil, mimo jiné:

  • otevírá dveře developerům a spekulantům s pozemky k zastavění Šumavy;
  • přímo počítá se stavbou nové kontroverzní lanovky a sjezdovky na Hraničníku. Tuto část Šumavy dokonce výslovně vyškrtává z národního parku. Kvůli projektu mají být vykáceny
  • vzácné horské lesy v místech, kde žijí chránění rysi a hnízdí tetřevi, kteří jsou u nás na pokraji vyhubení;
  • navrhuje rozšířit území, kde se může těžit dřevo, o 5 500 hektarů lesa, který byl doposud ponechaný přírodě. V roce 2010 tvořilo území ponechané divočině a turistům 30 % rozlohy národního parku. Ministr Chalupa jej navrhuje nikoliv postupně, krok po kroku rozšiřovat (jak je běžné v ostatních národních parcích), ale naopak zmenšit na pouhých 22 % [2]. Dřevorubcům tak obětuje například vzácné podmáčené lesy na rašeliništích kolem Kvildy, oblast Ptačího potoka v Modravských slatích, kaňon Křemelné nebo prales na Smrčině.

Podle nezávislého průzkumu [5] jsou více než dvě třetiny lidí v České republice proti výstavbě nových turistických středisek v národním parku na Šumavě.

 

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

Loni bránili lidé kácení přímo u Ptačího potoka a demonstrovali před ministerstvem životního prostředí. Tam se ale o osudu šumavské přírody ve skutečnosti vůbec nerozhodovalo. Chceme ukázat na jedno z míst, odkud vedou k Šumavě chapadla.“

Skupinu podnikatelů a politiků kolem Pavla Dlouhého pojí společný zájem na prosazení kontroverzních komerčních projektů, které hrozí zničit nejcennější části šumavské přírody. Ochranu jejích zbytků pak chtějí v národním parku postavit do role popelky.“

„Návrh zákona, který ministr Chalupa přichystal, otevírá národní park developerům na úkor přírody a turistů. Umožní nové developerské projekty a mamutí stavby v srdci Šumavy."


Poznámky:

[1] Náhled „mapy kmotrovy rodiny“ v samostatné příloze, na vyžádání k dispozici i ve vyšším rozlišení.

[2] http://hnutiduha.cz/aktualne/chalupa-navrhuje-vpustit-na-sumavu-developery

[3] http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/132185-schwarzenberg-sumava-je-souboj-blaznu-a-zlodeju/

[4] http://respekt.ihned.cz/c1-46492450-kmotr-z-panstvi-hluboka

a http://zpravy.idnes.cz/do-hlubocke-restaurace-hubert-jezdi-vlivni-politici-jednat-o-zakazkach-1m8-/domaci.aspx?c=A111125_1690534_budejovice-zpravy_mav

[5] Kompletní průzkum ke stažení na: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/typo3/vyzkum_sumava201...

Šítky aktuality: