Zpráva o stavu jaderného průmyslu ve světě: podíl jaderné energie na světové výrobě elektřiny zaznamenal největší pokles za posledních deset let

Stručné českojazyčné shrnutí Zprávy o stavu jaderného průmyslu ve světě 2022 dnes vydala pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s ekologickými organizacemi Calla a Hnutí DUHA. Při této příležitosti byl uspořádán webinář s hlavním autorem zprávy Myclem Schneiderem.


Z hlavních údajů o vývoji jaderné energetiky v roce 2022 vybíráme:

  • Podíl jaderných elektráren na globální hrubé výrobě elektřiny klesl na 9,8 %, především v důsledku dlouhodobého růstu obnovitelných zdrojů (solární a větrné elektrárny již v roce 2021 pokryly 10,2 % globální hrubé výroby elektřiny).

 

  • V roce 2022 zahájilo provoz sedm nových reaktorů, z toho tři v Číně a po jednom v Pákistánu (postaveném čínskými společnostmi), Finsku, Jižní Koreji a Spojených arabských emirátech (SAE). Tento výsledek je významně nižší ve srovnání s patnácti reaktory, jejichž uvedení do provozu bylo očekáváno na začátku roku, protože spuštění osmi bloků bylo odloženo nejméně do roku 2023.

 

  • Pět reaktorů bylo v roce 2022 uzavřeno, z toho tři ve Velké Británii a po jednom v Belgii a Spojených státech amerických. Celkový počet uzavřených reaktorů na celém světě se tak zvýšil na 207.

 

  • Byla zahájena výstavba deseti reaktorů, z toho pěti v Číně, dvou v Egyptě a jednoho v Turecku. Všechny projekty mimo Čínu jsou ruské konstrukce; ruský průmysl navíc navrhl čtyři projekty v Číně.

 

České shrnutí zprávy se vzhledem k probíhajícímu tendru na výstavbu nového reaktoru v Dukovanech věnuje zemím, odkud pochází uvažovaní dodavatelé, tedy Francii, USA a Jižní Koreji. Vzhledem k probíhajícím bojům na Ukrajině, které přímo ohrožují jaderná zařízení, byla do zprávy přidána speciální kapitola o riziku jaderné havárie v důsledku válečného konfliktu. Krácená verze této kapitoly vychází rovněž v českém překladu.

  

České shrnutí si můžete stáhnout na adrese www.xxxxx.cz, kompletní World Nuclear Industry Status Report 2022 na adrese: https://www.worldnuclearreport.org/-The-Annual-Reports-.html


Další vydání ročenky je plánováno na podzim letošního roku.


Mycle Schneider, hlavní autor ročenky World Nuclear Industry Status Report řekl:

Jaderná energie se na globálním trhu elektroenergetických technologií stala irelevantní. Zatímco jaderné elektrárny přidaly v roce 2022 do sítí zhruba 4 GW nového výkonu, samotná solární energie připojila novou kapacitou 240 GW. Společnosti, které staví jaderné elektrárny, se potýkají se zpožděním a bezprecedentním zadlužením."


Edvard Sequens, energetický konzultant v Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, řekl: “Zpráva o stavu jaderného průmyslu je každoročním kvalitním zdrojem informací o kondici tohoto segmentu průmyslu, která je v České republice silně přeceňována. Přečíst by si ji měl každý, kdo věří, že jaderná energetika má potenciál nahradit fosilní paliva, bude k dispozici v potřebný čas, je levná a bez rizik.”

 Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:Zpracování kapitoly o hrozbách, kterým jsou jaderná zařízení vystavena během válečného konfliktu, je ze strany týmu WNISR velmi užitečným krokem. Ve vážné situaci kolem okupované Záporožské jaderné elektrárny je užitečné mít k dispozici základní přehled, co se může stát. Mycle Schneider a jeho kolegové tento přehled přinášejí.